Marknadsnyheter
Pensionärer får det lite bättre ekonomiskt 2025


Den negativa trenden med allt sämre ekonomi för pensionärer ser ut att vända 2025. Tack vare den årliga uppräkningen av pensionerna, som nästa år räknas upp till 4 procent samt en blygsam skattesänkningen, visar en uträkning från Länsförsäkringar att svenska pensionärer kan se fram emot en något förbättrad ekonomisk situation 2025.
Mellan 2024 och 2025 kommer ett pensionärspars att få 16 129 kronor över när det allra nödvändigaste är betalt. Det är en förbättring med 1 473 kronor per månad. En singelpensionär förväntas få kvar 4 087 kronor, vilket är en förstärkning med 1 053 kronor per månad.
Det här betyder att den negativa trenden med allt sämre ekonomi för pensionärer ser ut att ha vänt, säger Trifa Chireh, pensionsekonom på LF.
-Under de senaste åren har kostnaderna ökat markant, vilket har gjort att många pensionärer haft en begränsad möjlighet att hantera oväntade utgifter. En stor andel av den disponibla inkomsten har under de senaste tre åren ätits upp mer av nödvändiga kostnader jämfört med 2021. Men under nästa år ser det ut som att kostnadsökningarna avtar, pensionerna ökar med 4 procent och tillsammans med skattelättnaderna ger detta pensionärerna ett visst andrum, säger Trifa Chireh.
En grupp som dock fortfarande är särskilt utsatt är ensamstående kvinnor som i genomsnitt har 70 procent av mäns pension. Skillnad mellan kvinnor och män 2025 är påtaglig. En kvinnlig pensionär förväntas få kvar 1 103 kronor när det nödvändigaste är betalt, vilket är en förbättring med 1 038 kronor från föregående år. Det ska jämföras med en man som beräknas få kvar 7 269 kronor, vilket är en förbättring med 1 176 kronor från föregående år.
-Ensamboende pensionärer har länge haft det tufft och här ser vi att kvinnor sticker ut rejält från männen, säger Trifa Chireh.
Uträkning
Par, riket | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
Bostad (ränta) | 1 516 kr | 3 791 kr | 4 116 kr | 4 766 kr | 3 900 kr |
Avgift brf | 5 000 kr | 5 300 kr | 5 800 kr | 6 010 kr | 6 100 kr |
Mat | 4 980 kr | 5 140 kr | 6 140 kr | 6 660 kr | 6 800 kr |
Individuella kostnader | 3 360 kr | 3 500 kr | 4 060 kr | 4 200 kr | 4 280 kr |
Hushållets kostnader | 2 190 kr | 3 770 kr | 4 420 kr | 4 360 kr | 4 436 kr |
Summa | 17 046 kr | 21 501 kr | 24 536 kr | 25 996 kr | 25 516 kr |
Genomsnittspension för paret, efter skatt | 36 250 kr | 38 200 kr | 40 500 kr | 40 652 kr | 41 152 kr |
Så mycket blir kvar efter skatt för paret | 19 204 kr | 16 699 kr | 15 964 kr | 14 656 kr | 16 129 kr |
Singel, riket | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
Bostad (ränta) | 1 180 kr | 3 202 kr | 3 117 kr | 3 707 kr | 3 033 kr |
Avgift brf | 3 650 kr | 3 900 kr | 4 100 kr | 4 450 kr | 4 700 kr |
Mat | 1 800 kr | 2 570 kr | 3 070 kr | 3 330 kr | 3 400 kr |
Individuella kostnader | 1 750 kr | 1 900 kr | 2 030 kr | 2 100 kr | 2 140 kr |
Hushållets kostnader | 3 350 kr | 3 150 kr | 3 650 kr | 3 610 kr | 3 680 kr |
Summa | 11 730 kr | 14 722 kr | 15 967 kr | 17 197 kr | 16 953 kr |
Genomsnittspension efter skatt | 17 840 kr | 18 850 kr | 20 050 kr | 20 231 kr | 21 040 kr |
Singel genomsnitt | |||||
Så mycket blir kvar efter skatt i genomsnitt för riket | 6 110 kr | 4 128 kr | 4 083 kr | 3 034 kr | 4 087 kr |
Kvinna/man | |||||
Så mycket blir kvar efter skatt för en man | 9 520 kr | 7 478 kr | 7 333 kr | 6 093 kr | 7 269 kr |
Så mycket blir kvar efter skatt för en kvinna | 3 270 kr | 1 278 kr | 1 233 kr | 165 kr | 1 103 kr |
Individuelle kostnader: kläder, skor, fritid, mobil, personlig hygien. Gemensamma kostnader: Hushållsel, förbrukningsvaror, hemutrustning, medier, tidningar, streamingtjänster, hemförsäkring. Vi har utgått ifrån att pensionären köpte bostadsrätten 2021. Vi har räknat med att singelpensionären bor på 70 kvadrat och paret bor på 90 kvadrat och har en belåningsgrad på 50 %. Ränteavdrag inkluderat. För pensionärsparet har vi inte tagit den genomsnittliga pensionen utan slagit samman en kvinna och en man, efter skatt. För 2025 har vi räknat gemensamma kostnaderna och individuella kostnaderna ökar med 2 %. Inkomstpensionen stiger med 4 % mellan 2024 och 2025. Källa: Länsförsäkringar, Svensk Mäklarstatistik, Pensionsmyndigheten och Konsumentverket
Trifas fyra bästa tips för att möta ett tufft ekonomiskt år:
- Pensionsboost: Upptäck stöden som kan förbättra din pension
Om du har en låg pension kan du ha rätt till bostadstillägg och äldreförsörjningsstöd efter att du fyllt 66 år. särskild för dig som bor själv. Dessa stöd är behovsprövade och kan ge ett välkommet tillskott till din ekonomi. Kontakta Pensionsmyndigheten för att se vad som gäller för dig.
- Bo smart och spara stort: Hemligheten bakom delat boende
Att flytta ihop med någon kan ge betydande ekonomiska fördelar. Alternativt kan du överväga att sälja din bostad och flytta till en mindre eller hyresrätt för att frigöra kapital. Har du tomma rum eller en oanvänd stuga? Hyr ut dem för extra inkomster, men kom ihåg att skatta för hyresintäkterna.
- Bli ”Jobbonär” och tjäna tusentals kronor
Att arbeta extra samtidigt som du tar ut din pension kan vara mycket fördelaktigt, särskilt efter att du fyllt 66 år. Detta kan ge dig en extra inkomst, du fortsätter tjäna in till allmän pension och samtidigt hålla dig aktiv.
- Sänk dina kostnader: Försäkringschecken
Se över dina försäkringar, och framför allt vad de kostar. Samla dina försäkringar till ett och samma försäkringsbolag för att få rabatt.
För ytterligare information kontakta:
Trifa Chireh, pensionsekonom på Länsförsäkringar. Tel. 073–094 28 52
Länsförsäkringars pressjour. Tel. 08–588 41 850
Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna ett helhetserbjudande inom bank, försäkring och pension. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke