Connect with us

Marknadsnyheter

PepsiCo genomför förstudie för Absolicons solvärme vid tre anläggningar i Sydafrika

Published

on

Absolicon och PepsiCo, Inc. har tecknat ett avtal om en förstudie för implementation av solvärme vid tre PepsiCo-anläggningar i Sydafrika.

Från och med hösten 2022 kommer PepsiCo, Inc, (PepsiCo) att utforska hur man integrerar solvärme från Absolicon i livsmedels- och dryckesbearbetning vid tre anläggningar i Sydafrika.

PepsiCo-produkter finns i mer än 200 länder runt om i världen och inkluderar mat- och dryckesmärken som Lay’s, Doritos, Gatorade och Pepsi-Cola. PepsiCos hållbarhetsstrategi riktar sig till varje steg i företagets komplexa värdekedja för att använda resurser mer effektivt och minska utsläppen av växthusgaser.

Absolicon T160 är en patenterad teknik, med en driftstemperatur på upp till 160 ° C värme och 8 bar ånga, som matchar energibehovet för livsmedels- och dryckesbearbetningen i PepsiCo-anläggningarna. Studien utförs för att beräkna de positiva effekterna av att implementera solvärme från Absolicon till den lokala PepsiCo-produktionen.

Studien kommer att utföras av Absolicon med stöd av med den lokala produktionspartnern GreenLine Africa. Absolicon ersätts i linje med tidigare förstudier.

PepsiCo, Inc.s produkter uppskattas av konsumenter mer än en miljard gånger om dagen i mer än 200 länder och territorier runt om i världen. PepsiCo genererade 79 miljarder USD i nettointäkter 2021, driven av en portfölj av drycker och livsmedel som inkluderar Lay’s, Doritos, Cheetos, Gatorade, Pepsi-Cola, Mountain Dew, Quaker och SodaStream. PepsiCos produktportfölj inkluderar ett brett utbud av mat och dryck, inklusive många ikoniska varumärken som genererar mer än 1 miljard dollar vardera i uppskattad årlig detaljhandelsförsäljning. I Sydafrika inkluderar företagets varumärken Weet-Bix, Simba, Liqui Fruit, Lay’s, SASKO och White Star.

Guiding PepsiCo är företagets vision att vara världsledande inom drycker och livsmedel genom att vinna med PepsiCo Positive. PepsiCo Positive är företagets strategiska end-to-end-transformation som sätter hållbarhet och humankapital i centrum för hur de ska skapa värde och tillväxt genom att verka inom planetära gränser och inspirera till positiv förändring för planeten och människorna. För mer information, besök https://www.ssa.pepsico.africa/.

Absolicon Solar Collector AB (publ) grundades 2005 som ett forsknings- och utvecklingsbolag inom solteknik. Absolicon är idag ett börsnoterat bolag med mer än tio års operativ erfarenhet från alla delar av världen. Absolicon är specialiserat på att tillhandahålla verktyg för övergången från fossila bränslen, vilket ger en lönsam, lättinstallerad och utsläppsfri energilösning med hjälp av solvärmeresurser samt kompletta robotproduktionslinjer för solfångarna. https://www.absolicon.com/

GreenLine Renewables Africa (Pty) Ltd är en leverantör av hållbarhetslösningar och partner till Absolicon i Sydafrika.  GreenLine Africa grundades 2019 och har mer än 20 års samlad erfarenhet av hållbarhet  och utvecklar lokala affärer och projekt.  GreenLine Africa kommer att producera Absolicon T160 Collector i Sydafrika under Absolicon SA och ha en nyckelroll i Absolicons solvärmeinstallationer samt i deras drift och underhåll, O&M.  https://www.greenline-africa.com/

Joakim Byström vd Absolicon Solar Collector AB

E-post: joakim@absolicon.com
tel:
0611-55 70 00

Pressbilder: marketing@absolicon.com

Absolicon är ett börsnoterat svenskt solenergiföretag, specialiserat på koncentrerad solvärme. Solfångaren T160 arbetar upp till 160°C och har den högsta optiska verkningsgraden som någonsin uppmätts för ett kommersiellt tillgängligt litet paraboliskt tråg. Efter att ha uppnått banbrytande prestanda har Absolicon byggt två robotiserade produktionslinor, en i Sverige och en i Kina som kan producera en 5,5 m2 solfångare var sjätte minut. Företaget kombinerar solenergiforskning med försäljning av solfångarfält till industrier som behöver hetta och ånga samt kompletta robotiserade produktionslinor för T160.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys