Connect with us

Marknadsnyheter

Perpetua Medical offentliggör tidsplan för sammanläggning av aktier

Published

on

Styrelsen i Perpetua Medical AB (publ) (”Perpetua Medical” eller ”Bolaget”) har, med stöd av bemyndigandet från den extra bolagsstämman som hölls den 30 augusti 2024, fastställt avstämningsdag och tidsplan för sammanläggning av Bolagets aktier.

Den 30 augusti 2024 beslutade den extra bolagsstämman i Perpetua Medical att genomföra en sammanläggning av aktier, innebärandes att tjugofyra (24) befintliga aktier sammanläggs till en (1) ny aktie. Styrelsen har nu, i enlighet med bolagsstämmans bemyndigande, fastställt avstämningsdag för sammanläggningen av aktier till den 27 september 2024. De aktieägare vars innehav på avstämningsdagen inte är jämt delbart med tjugofyra (24), kommer att vederlagsfritt erhålla så många aktier som krävs för att aktieägarens innehav ska bli jämt delbart med tjugofyra (24). Erhållande av aktier enligt ovan och sammanläggningen av aktier kommer ske genom Euroclear Sweden AB:s försorg utan att någon åtgärd behöver vidtas av Bolagets aktieägare.

Sista dagen för handel i Bolagets aktier innan sammanläggningen är den 25 september 2024 och första dagen för handel i Bolagets aktier efter sammanläggningen är den 26 september 2024. Bolagets aktiekurs kommer därmed att återspegla effekten av sammanläggningen den 26 september 2024.

Effekten av sammanläggning kommer att synas på aktieägares depåer den 26 september 2024 som en signifikant ökning av priset per aktie, eftersom Bolagets totala marknadsvärde kommer att fördelas på ett betydligt lägre antal aktier. Det faktiska värdet av en enskild aktieägares innehav påverkas dock inte av sammanläggningen.

Efter sammanläggningen av aktier kommer det totala antalet aktier i Bolaget att uppgå till 4 521 674, envar med ett kvotvärde om cirka 0,24 kronor.
Till följd av sammanläggningen kommer Perpetua Medical att byta ISIN-kod. Från och med den 26 september 2024 handlas aktien i Bolaget med den nya ISIN-koden SE0022726311.

Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 20 september 2024, kl. 11:30 CEST.

För mer information

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Anders Hedlund, tillförordad VD, tel: 070-952 09 12 eller via

e-post: anders.hedlund@perpetuamedical.se

Certified Adviser

Perpetua Medicals Certified Adviser är Mangold Fondkommission AB som nås på telefonnummer 08-5030 15 50 eller via ca@mangold.se

Om Perpetua Medical AB (publ)

Perpetua Medical är en serieförvärvare av lönsamma företag inom hälsovårdssektorn. Bolagets bedömning är att en decentraliserad ägarmodell, där verksamhet och beslutsfattande sker i fristående dotterbolag, skapar de bästa förutsättningarna för värdeskapande. Företagsnamnet Perpetua (det latinska ordet för evig) speglar strategin att förvärva företag för att äga dem och utan någon fast tidshorisont.

Mer information om bolaget finns tillgänglig på bolagets hemsida https://perpetuamedical.se/.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys