Marknadsnyheter
PLAGAZI, ALLEIMA, GÄSTRIKE ÅTERVINNARE OCH MACKMYRA BRUK INLEDER EN GEMENSAM FÖRSTUDIE FÖR FRAMTIDA HÅLLBAR AVFALLSÅTERVINNING OCH CIRKULÄR VÄTGASPRODUKTION.

Bolagen meddelar att de inleder en förstudie för att undersöka möjligheterna att genomföra ett innovativt projekt inom hållbar och lokal avfallsåtervinning samt produktion av cirkulär vätgas. Förstudien är ett viktigt första steg mot att realisera ett framtida projekt som kan främja både lokal industri och bidra till klimatomställningen.
Projektet syftar till att utforska användningen av Plagazis patenterade teknologi för att omvandla icke-återvinningsbart avfall till cirkulär vätgas genom en innovativ plasmaförgasningsprocess. Denna teknik fångar upp utsläpp av växthusgaser och kan bidra till att minska koldioxidutsläpp för företag både inom och utanför kommunen.
Projektparterna Plagazi, Alleima, Gästrike återvinnare och Mackmyra Bruk har gemensamt påbörjat förstudien. Studien, som genomförs mellan maj och oktober 2024, omfattar val av lokalisering, teknisk samt ekonomisk analys. Varje part bidrar med sin expertis och resurser för att säkerställa en omfattande och välgrundad bedömning av projektets genomförbarhet.
“Detta projekt kan komma att stärka Alleimas hållbarhetsarbete ytterligare. Innovativ ny teknik är avgörande för att klara omställningen. Faller detta väl ut så kan vi sänka koldioxiutsläppen och få cirkulära lösningar för utmanande avfallsfraktioner.” säger Katarina Veem, Hållbarhetschef på Alleimas Tube-division.
“Att använda avfall som inte går att återvinna till att producera vätgas och stärka det lokala energisystemet känns otroligt spännande. Vi hoppas att förstudien innebär att en lokal produktion kan startas i vårt närområde, det skulle spara både transporter, ekonomi och klimatutsläpp”, säger Therése Metz, ordförande på Gästrike återvinnare.
Förstudien kommer att resultera i en omfattande rapport som beskriver den planerade anläggningen, avfallsförsörjning, vätgasförsäljning, koldioxidinfångning (Carbon Capture and Storage (CCS)), logistik och projektets ekonomiska bärkraft. Projektet representerar en viktig milstolpe i strävan efter att minska koldioxidutsläpp och utveckla hållbara energilösningar.
”Vi är mycket glada över att inleda denna förstudie med så starka och engagerade partners,” säger Linnea Lang, CCO för Plagazi AB. ”Vår teknologi har potential att skapa betydande miljö- och ekonomiska fördelar, och vi ser fram emot att utforska möjligheterna tillsammans med Alleima, Gästrike återvinnare och Mackmyra Bruk.”
”Inriktningen för Forsbacka verksamhetsområde är järnvägsintensiva verksamheter i en cirkulär ekonomi. Plagazi passar in i detta, säger Mackmyra Bruk.”
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Plagazi
Johan Gröndal Pressansvarig, Plagazi AB info@plagazi.com
Alleima
Yvonne Edenholm Presschef Alleima yvonne.edenholm@alleima.com +46 (0) 72 145 23 42
Gästrike återvinnare
Therése Metz, ordförande Gästrike återvinnare 070-0848833
Mackmyra Bruk info@mackmyrabruk
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Gustav Granberg, VD Plagazi AB (publ)
Email: gustav.granberg@plagazi.com
Phone: +46 70 270 02 16
Om Plagazi AB (publ):
Plagazi AB är ett svenskt clean-techbolag som revolutionerar produktionen av grön vätgas. Plagazi processen hjälper företag och samhällen att förbättra den cirkulära ekonomin genom att omvandla avfall till grön vätgas genom plasma förbränning och patenterad teknik. Plagazi processen bidrar till att lösa de globala problemen som icke-återvinningsbart avfall, jakten på förnybara energikällor och koldioxidutsläpp. Med flera aktiva projekt i Europa strävar Plagazi att bli svaret på kontinenters strävan att nå uppsatta klimatmål.
Mer information:
Följ Plagazi på LinkedIn:
https://www.linkedin.com/company/plagazigreenhydrogrenfromwaste/
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
