Connect with us

Marknadsnyheter

Platsaktivering ska göra Jan Stenbecks torg i Kista mer levande

Published

on

Som ett led i arbetet med Fokus Järva tas ett större grepp om stadsutvecklingen i Kista för att utveckla och aktivera platser som kan upplevas som ödsliga. Tillsammans med Centrum för AMP ska Stockholms stad från och med 1 januari aktivera Jan Stenbecks torg för att skapa en mer levande och trygg plats.

Platsaktiveringen av Jan Stenbecks torg kommer att ske under perioden 1 januari 2025 till 31 december 2026. Stockholms stad och fastighetsägare och företag, som organiserar sig genom föreningen Centrum för AMP (affärs- och medborgarplatsmodellen), bidrar med tre miljoner kronor var.

 

          Det är viktigt att arbetet sker utifrån kistabornas behov och därför kommer insatserna utformas med hjälp av medborgardialoger. Tillsammans med medborgarna kan vi skapa ett tryggare och roligare Kista, vilket är i linje med vårt arbete med Fokus Järva, säger Karin Wanngård (S), finansborgarråd.

Centrum för AMP är en ideell förening som arbetar evidensbaserat för att säkerställa ett offentligt rum tillgängligt för alla. På Jan Stenbecks torg kommer föreningen bland annat att erbjuda besökare kostnadsfria aktiviteter samt arbeta aktivt för att näringsliv, civilsamhällesorganisationer och kulturaktörer kan verka på platsen.

 

Konkret kan det handla om att erbjuda besökare olika kostnadsfria aktiviteter som marknader, träningstillfällen eller bokvagnar. Inom ramen för satsningen kommer Centrum för AMP att bemanna platsen med två projektledare sex dagar i veckan. Det statliga forskningsinstitutet RISE följer och utvärderar arbetet.

Presskontakt: Kajsa Loord, kajsa.loord@stockholm.se, 076-122 92 47

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys