Marknadsnyheter
Pontus Frithiof öppnar snart Fabriken – Nacka Strands nya destination blickar mot L.A.
Pontus Frithiof är återigen aktuell med ett nytt, spännande projekt. Vid årsskiftet öppnar krögaren och entreprenören sin nya restaurang i Nacka Strand – Fabriken by Pontus Frithiof. Det är det fjärde samarbetet mellan Pontus Frithiof och inredningsarkitekterna på Whyte Lilja, som tillsammans skapar en plats där dåtid och framtid möts, med en stil som flörtar med den pulserande energin från USA:s västkust.

Sedan februari har Pontus Frithiof med team ansvarat för mat och dryck på Nacka Strand Möten & Event, och i juni blev det klart att Pontus blir hyresgäst hos Alecta Fastigheter. Fabriken by Pontus Frithiof blir ett nytt tillskott på Stockholms krogscen. Restaurangen, med hållbarhet i fokus, blir en destination där lokal industrihistoria förenas med en modern touch. Whyte Lilja har tagit fasta på lokalernas råa, industriella charm och skapar en inredning som hyllar de vackra tegelbyggnaderna, samtidigt som den bär en dynamisk känsla av L.os Angeles, något som också kommer att speglas i menyn.
– Vi är oerhört glada över att få möjligheten att driva en krog i dessa fantastiska lokaler med oslagbart läge. Fabriken kommer att bli en levande mötesplats för alla, oavsett om gästerna vill ta en snabb frukost, njuta av en lång lunch, hålla ett inspirerande möte eller bara koppla av med en härlig fika eller ett glas vin på eftermiddagen, säger Pontus Frithiof, grundare och ägare Pontus Group.
Utöver en generös restaurangdel kommer Fabriken by Pontus Frithiof även att erbjuda en chambre séparée, ett orangeri, ett bageri och en deli. Till sommaren öppnas dessutom en rymlig uteservering som förvandlar restaurangen till den perfekta platsen att njuta av mat och dryck i solen. Fabriken blir inte bara en restaurang, utan en destination för både små och stora evenemang, och en naturlig mötesplats för boende och företag i Nacka Strand.
Vid årsskiftet 2024/2025 slår Fabriken by Pontus Frithiof upp dörrarna och bjuder in till en upplevelse där smak och atmosfär förenas i hjärtat av Nacka Strand.
Rendering: Whyte Lilja
Heléne Airijoki
Presskontakt
073 385 03 19
helene.airijoki@spoilconcept.com
Pontus Group grundades 1999 av Pontus Frithiof och består idag av 12 verksamheter. De helägda verksamheterna är La Tour och Le Bar i DN-huset och Pontus Catering, Event & Arena, som även står för mat- och dryckesutbudet på Solvalla. Sedan våren 2015 driver Pontus Group flertalet restauranger tillsammans med restauratören Thomas Dahlstedt och hans koncern Nordrest: Pontus! i Sälen och en lodgebar på SkiStar Lodge Hundfjället, Pic Poc på AC Marriott Hotel Stockholm samt American Express Lounge och La Girafe på Stockholm-Arlanda Airport Terminal 5 samt Little Italy som öppnar i januari 2025. Dessutom öppnar La Girafe även i Uppsala och i Stockholm City 2025.
Pontus Frithiof är kock, krögare och entreprenör. Han blev känd 1999 för Pontus in the Green House, som utsågs till Sveriges bästa restaurang. Han har under åren mottagit utmärkelser som årets krögare, årets affärskrog samt tilldelats Gastronomiska Akademins Guldmedalj. Pontus har gett ut två kokböcker. http://pontusfrithiof.com
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
