Connect with us

Marknadsnyheter

Pontus vs Robot – vem lagar bästa paltburgaren?

Published

on

Pontus Johansson och Jens Lindbergs våffelrobot ska göra upp som vem som lagar den bästa paltburgaren. Duellen äger rum på Bastard Burgers huvudkontor i Luleå onsdagen den 9:onde november.

Pontus Johansson driver TikTok- och Instagramkontot riktiga.pontus där han lägger ut korta videos som når tusentals personer och skapar stort engagemang. Han har testat vad som går att tillaga i en brödrost, provsmakat olika drycker och gjort humoristiskt innehåll med norrland som huvudtema. Nu är det dags för en duell mot Sveriges i nuläget mest omskrivna robot.

Jens Lindberg från Harrbäcken, utanför Piteå, har byggt en våffelrobot i sitt garage. Roboten sköter hela tillagningen av våfflan med stor precision – från att öppna våffeljärnet till att hälla ner smeten utan att spilla och efter exakt rätt tid öppnar den järnet och servera en nygräddad våffla. Nu ska våffelroboten gå utanför sin komfortzon när den ska tävla mot Pontus Johansson i vem som gör godaste paltburgaren.

På onsdag den 11 november klockan 17:00 duellerar de två deltagarna i Bastard Burgers provkök för att göra upp om vem som gör den bästa paltburgaren. En burgare med palt som huvudingrediens är Pontus Johanssons initiativ och burgaren har komponerats av Jonas ”Gabbe” Ylinenjärvi, Corporate Chef på Bastard Burgers och domare i den här duellen. Tävlingen kommer publiceras på Pontus Johansson sociala medier (riktiga.pontus) och får videon över 10 000 likes tar paltburgaren plats på Bastard Burgers meny på utvalda restauranger en helg senare under året.

Adress

Bastard Burgers Huvudkontor
Ålgatan 17c
973 34 Luleå

Datum och tid

Onsdagen den 9:onde november klockan 17:00

Vid frågor kontakta:
Ellen Mårtensson

Guest Relations and Social Media, Bastard Burgers 
ellen@bastardburgers.se
 

Bastard Burgers är en snabbt växande streetfoodkedja från Norrland. Här serveras prisbelönta hamburgare och ett av Sveriges största veganska utbud. Kärlek till mat och människor har skapat en stark kultur runt Bastard Burgers, där såväl klimatsmarta initiativ som högljudd hiphop ryms. Inspirationen hämtas från New York och kvaliteten kommer från Norrland. Välkommen!

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys