Marknadsnyheter
Premiär för Åhléns Outlet i Eskilstuna!


Åhléns Outlet öppnade sitt första varuhus i Västerås i mars 2018 och nu tre år senare, idag den 21 april, öppnar Åhlens Outlet sitt tionde varuhus, i Eskilstunas volymhandels-område Folkesta. Det nya varuhuset har en försäljningsyta på drygt 1600m2, 10 anställda och ligger granne med Willys och Stadium Outlet.
– Vi har länge haft en stor efterfrågan i Eskilstuna om ett Åhléns Outlet varuhus och ser nu verkligen fram emot premiären i veckan. Vi är så glada över att äntligen få välkomna våra kunder att ta del av alla våra spännande erbjudanden och vårt allra senaste koncept, säger Stina Klaesson, vd Åhléns Outlet.
Åhléns Outlet har sedan starten arbetat mycket med att utveckla både sitt erbjudande och koncept. Bland annat har nu kundvarvet justerats för att få ett smidigt flöde för kunden, vilket i de 3 senast öppnade varuhusen innebär ett låst kundvarv.
– Det är viktigt för oss att visa vårt erbjudande tydligt för kunden och samtidigt se till att det är lättarbetat för medarbetarna i våra varuhus. För även om delar av vårt erbjudande är i ständig förändring så slukar rumsindelning i vårt nya koncept nu mera produkter, vilket i sin tur gör att våra varuhus kan minska i yta utan att gå ner i omsättning, säger Johan Björkman, försäljningschef Åhléns Outlet.
Åhléns Outlet erbjuder ett större sortiment inom hem, där segment nu har adderats eller utökats, som exempel inom trädgård, kök och vardagsrum, samt även leksaker. Mode är också en kategori som säljer bra, inte minst den nya träningsavdelningen, som tagits fram efter önskemål från kunderna.
– Åhléns Outlet har i dagsläget, efter våra 3 premiärer under 2021, inga fler öppningar kontrakterade eller planerade under året, men vi är alltid öppna för bra lokaler, till rätt pris i trafikerade köpområden och ser framtiden an med tillförsikt, säger Stina Klaesson.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Monica Hultgren Andersson, Kommunikatör
tel: 070-556 4583 / mail: mhu@ahlens.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke