Connect with us

Marknadsnyheter

Premiär för ”Stand-Up Utan Gränser” – svensk, gränslös humor på Comedy Central

Published

on

fr, okt 06, 2017 08:00 CET

På lördag klockan 22 är det premiär för Comedy Centrals storsatsning ”Stand-Up Utan Gränser”. I 10 avsnitt får tittarna se 20 av Sveriges främsta komiker utmana gränserna för vad som är roligt och tillåtet att skämta om. Programmet leds den välkände komikern Nisse Hallberg. Till premiären har han bjudit in komikerna Peter Wahlbeck och Johanna Wagrell.

Comedy Central, världens största humornätverk, har på kort tid blivit känt som en av de främsta humorkanalerna i Norden. På lördag, 7 oktober, klockan 22 är det premiär för ett helt nytt humorprogram, ”Stand-Up Utan Gränser”. Programmet fokuserar på svensk humor och, som namnet antyder, kommer det att utmana gränserna för humor. Programledare är Nisse Hallberg, som i tio olika avsnitt kommer att presentera såväl kända komiker som nya talanger från den svenska humorscenen. Det är första gången som Comedy Central gör en lokal humorsatsning i Sverige.


       
Det ska bli svinkul att få leda Comedy Centrals stand-up Utan Gränser i höst med några av Sveriges absolut bästa komiker. Kanalen har ju skapat välkända och internationella stjärnor som Dave Chappelle, Amy Schumer och Sarah Silverman. Det känns självklart mäktigt, säger Nisse Hallberg, komiker och programledare för Stand-Up Utan Gränser på Comedy Central.

Peter Wahlbeck skäller ut premiärpubliken

I premiäravsnittet blir tittarna underhållna av komikerna Johanna Wagrell (Parlamentet, Tankesmedjan, Släng dig i Brunnen) och Peter Wahlbeck (standup-legend, manusförfattare). I en sekvens, som redan har blivit viral, skäller Wahlbeck ut publiken eftersom han inte är nöjd med deras respons. Wagrell skämtar på sitt karaktäristiska sätt om alltifrån Game of Thrones till uteliggare och barnlöshet.
Se och ladda ner klippen här: 

Under säsongen medverkar även komiker som Messiah Hallberg, Måns Möller, Martin Soneby, Josefine Johansson och Ahmed Behran.

Stand-Up Utan Gränser är Viacom-ägda Comedy Centrals hittills största satsning lokalt innehåll i Norden. Formatet görs även i Norge och Danmark, då med fokus på norska respektive danska komiker.

Totalt humorlös? Så tacklar du situationen bäst enligt komikerproffsen

Ahmed Berhans tips på hur du hanterar att vara den tråkiga i kompisgänget:

  • Stay in your lane! Låt de roliga kompisarna göra sitt, försök inte bli som dom och stå inte i deras väg. Låt dig bli underhållen istället 

  • Fokusera på det du gör bra och kör på det. Du kanske är en schysst kompis snarare än rolig? Att vara schysst är också en bra egenskap

  • Vissa kör bilen och andra läser kartan – alla har ett syfte i världen och att vara rolig är inte allas grej helt enkelt, det är bara att acceptera

Johanna Wagrells bästa tips på hur du blir en roligare kompis:

  • Om man märker att ingen skrattar åt en alls så är det väldigt viktigt att komma ihåg att skratta åt andras skämt. Personer som skrattar åt andras skämt är oftast mycket roligare att hänga med än kompisar som hela tiden skämtar själva
  • Folk som har självdistans och kan driva med sig själva är oftast de roligaste, men även personer som saknar självdistans kan vara fruktansvärt roliga. Saknar du självdistans? Ta vara på det! Man blir oftast fruktansvärt rolig när man tar sig själv på fullaste allvar

  • Som kompis ska man inte driva med andra och skämta på andras bekostnad, det är oschysst. Att driva med andra är vanligt bland professionella komiker idag, men det har krävts många år av träning för att kunna göra det utan att det uppfattas som elakt. Som kompis är det bättre att börja driva med sig själv om man vill vara rolig

Johanna Wagrell och Ahmed Behran är bland annat kända från Tankesmedjan i Sveriges Radio och Raw Comedy Club.
 

Premiär
Stand-up Utan Gränser: lördag 7 oktober klockan 22 på Comedy Central. Nya avsnitt visas varje lördag fram till 9 december.  

För mer information och högupplösta bilder, vänligen kontakta:

Karolina Moberg, PR ansvarig

0046 73 83 73 424

Karolina.moberg@vimn.com

Om Comedy Central

Comedy Central är kanalen med de bästa komediserierna, ståupparna och animerade serierna i svensk tv med sändningar dygnet runt. Som världens enda komedi-nätverk erbjuder Comedy Central provokativa originalserier som South Park, The Daily Show, The Comedy Central Roast tillsammans med världens bästa stand up, sketch-program, dramedy och mycket mer. Comedy Central kan ses av hälften av Sveriges befolkning och finns tillgängligt hos Boxer, Canal Digital, Com Hem, Telia, Tele2 och Viasat.
www.comedycentral.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys