Connect with us

Marknadsnyheter

Pressbriefing med Annika Strandhäll inför FN-mötet Stockholm+50 och den internationella klimat- och miljöveckan

Published

on

Idag, måndag den 30 maj, klockan 09.30 håller klimat- och miljöminister Annika Strandhäll en pressbriefing inför FN-mötet Stockholm+50 och och andra högnivåmöten som äger rum under veckan i Stockholm. Medverkar gör även Johanna Lissinger Peitz, ambassadör för Stockholm+50.

På pressbriefingen ges också information om en del av de övriga möten och aktiviteter som sker mellan 30 maj och 5 juni. Det handlar bland annat om följande möten:

  • 31 maj  |  Ministerial on Climate Action (MoCa)
     
  • 1 juni  |  The Leadership Group for Industry Transition (LeadIT)
    Ledarskapsgruppen för industriomställning fokuserar på den tunga industrins omställning och leds av Sverige och Indien

     
  • 1 juni  |  Innovative Finance for Plastics – Roundtable
    Sverige och USA är värdar för det internationella rundabordssamtalet om innovativa finansieringslösningar för att minska plastföroreningar

Tid: Måndag 30 maj, klockan 09.30
Plats: Digitalt och på plats i Bella, kvarteret Björnen. Entré via Rödbodgatan 6. Möjlighet finns att delta via länk.

Obligatorisk föranmälan senast måndag 30 maj klockan 09.00 via e-post till pressassistent Inger Yalcin, se kontaktuppgifter nedan. Ange namn, redaktion, om du vill delta på plats eller digitalt samt i vilken funktion du deltar (reporter eller fotograf). Skicka också med kopia på presslegitimation.

Inpassering sker från klockan 09.00 via Rödbodgatan 6, deltagande i mån av plats. Medtag presslegitimation. Under pressbriefingen kommer de som är på plats i Bella vara de som först ställer frågor och genomför enskilda intervjuer. De journalister som deltar digitalt kommer att få praktisk information via e-post.

För mer information, kontakta:
Tove Kullenberg
Pressekreterare hos klimat- och miljöminister 
Annika Strandhäll
0
73 842 50 59

Inger Yalcin
Pressassistent, Miljödepartementet
08 – 405 52 76
inger.yalcin@regeringskansliet.se

Miljödepartmentet
Fredsgatan 6 103 33 Stockholm
08-405 10 00
regeringen.se/miljo

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys