Connect with us

Marknadsnyheter

Pressinbjudan Jokkmokk Artic Talks: Framtidens energisystem – tar Norrbotten täten?

Published

on

Hur ska framtidens energisystem se ut, vilken roll kommer vätgasen att spela, behöver vi mer vindkraft och kommer kärnkraften att göra sitt intåg i norr? Samtidigt som energipusslet ska läggas ska länets kommuner rusta sig för fler medborgare, skolor och annan omsorg. Vad får omställningen egentliga kosta och vem ska betala?

Hur skapar vi samsyn mellan alla riksintressen från rennäring till försvar. Det och flera andra frågor kommer att debatteras och diskuteras under årets Jokkmokk Arctic Talks.

När: 7 februari 2025 kl. 11-14
Var: Folkets Hus i Jokkmokk

Panelerna består av:

Kristina Alvendal – regeringens samordnare
Erik Fagerström, Chef Samhälls- och infrastrukturfunktionen, Jokkmokks kommun
Jakob Päiviö, renägare, Sirges sameby
Cecilia Wallmark, Verksamhetsledare, Centre for Hydrogen Energy Systems Sweden, CH2ESS, LTU
Pia Lindström, Hållbarhetschef, LKAB
Erika Mattsson, Chef för Hållbarhet och Samhälle, Sparbanken Nord
Per Sandström, Forskare vid Institutionen för skoglig resurshushållning, SLU
Anders Öberg (S), styrelseordförande Region Norrbotten
Maria Jalvemo, programledare Region Nord, Svenska Kraftnät
Marielle Lahti, Expert, Energimarknadsinspektionen
Mikael Nordlander, Utvecklingschef för Vattenfalls industrisamarbeten, Vattenfall
Roland Boman, (Framtid Jokkmokk), kommunalråd Jokkmokks kommun

Arctic Talks är publikt och spelas in för att finns tillgängligt digitalt. I pausen serverar vi en lättare lunch till alla som anmält sig. Anmälan är inte obligatoriskt. Panelsamtalen leds av Willy Silberstein.

Jokkmokk Arctic Talks är ett samarrangemang mellan Jokkmokks kommun, Luleå tekniska universitet, Sparbanken Nord, Vattenfall och Region Norrbotten.

För ytterligare information och kontakt med Vattenfall, vänligen kontakta:
Magnus Kryssare, pressekreterare Vattenfall, 076-769 56 07, magnus.kryssare@vattenfall.com

Från Vattenfalls pressavdelning, telefon: 08-739 50 10, e-post: press@vattenfall.com
 

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys