Connect with us

Marknadsnyheter

Pressträff om Kungliga Operan med kulturminister Parisa Liljestrand och finansmarknadsminister Niklas Wykman

Published

on

I morgon onsdag den 22 januari håller kulturminister Parisa Liljestrand och finansmarknadsminister Niklas Wykman pressträff tillsammans med Fredrik Lindgren, VD för Kungliga Operan och Max Elger, generaldirektör för Statens Fastighetsverk (SFV). Vid pressträffen kommer nyheter om Kungliga Operans renovering att presenteras. 

Tid: 22 januari 2025 kl. 09.00
Plats: Föranmälda journalister kan delta på plats i Rotundan, Kungliga Operan. Ingång Jakobs Torg 8, Stockholm.

Obligatorisk föranmälan senast onsdag den 22 januari kl. 07.00 via e-post till Elin Rappe, se presskontakt. Ange namn, redaktion och i vilken funktion du vill delta (reporter eller fotograf). Skicka också med presslegitimation.

Inpassering från kl. 08.30. Deltagande sker i mån av plats. 

Elin Rappe
Presskommunikatör
Mobil: 073-076 16 42
elin.rappe@regeringskansliet.se

Harald Eiken
Pressekreterare åt kulturminister Parisa Liljestrand
Mobil: 076-781 42 09
harald.eiken@regeringskansliet.se

Victoria Ericsson
Pressekreterare åt finansmarknadsminister Niklas Wykman
Mobil: 076-137 89 04
victoria.ericsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys