Connect with us

Marknadsnyheter

Prevas ingår partnerskap med Nor Tekstil AS

Published

on

må, okt 09, 2017 10:18 CET

Norges ledande leverantör av textiltjänster Nor Tekstil väljer underhållsystemet Infor EAM från Prevas till deras tvätterier.

Nor Textstil är ett företag med över 1 000 anställda fördelade på 17 tvätterier i Norge. För att behålla och vidareutveckla sin marknadsposition investerar företaget kontinuerligt i ny teknik i syfte att skydda miljön och uppnå kvalitetsförbättringar och ekonomiska fördelar. Koncernen har därför valt Prevas underhållssystem Infor EAM för att säkerställa optimalt och kostnadseffektivt underhåll på sina anläggningar.

Prevas kommer att driva projektet och utrullningen startar vid de största tvätterianläggningarna nu på hösten, tätt följt av resterande tvätterier.

– Vi har tidigare använt olika underhållssystem i koncernen, säger Thomas Karlsen, projektledare från Nor Tekstil. Genom att standardisera till ett system för hela gruppen får vi bättre förutsättningar till gemensamt lärande och erfarenhetsutveckling mellan tvätterierna och en mycket effektivare drift. På några av våra anläggningar har vi redan erfarenhet av underhållssystemet och vet att Infor EAM ger oss skalbarhet, användarvänlighet och funktionalitet som är viktiga för vår organisation. Samarbete med Prevas garanterar också att vi får en lösning anpassad till våra behov.

Infor EAM utvecklas av Infor Global Solutions och ingår i en portfölj av världsledande lösningar för industrimarknaden. Systemet är ett av världens mest använda service- och underhållssystem med flera tusen kunder inom den offentliga och privata sektorn och levereras i Norden av Prevas, utsedd av Infor som en av två europeiska experter inom EAM.
 

För mer information och uppföljning

Einar Alexander Andersen
, Sales Manager, Prevas AS

E-mail:
einar.alexander.andersen@prevas.no
, Mobil: +47 41 53 73 13

Morten Langbo,
Sales Executive, Prevas AS

E-mail:
morten.langbo@prevas.no
, Mobil: +47 92 26 72 80

Om Prevas

Prevas är utvecklingspartner till företag inom många branscher. Vår passion är att lösa teknikutmaningar för att utveckla smarta produkter och smarta fabriker.
Med spetskompetens inom teknisk produktutveckling, inbyggda system och industriell IT automation bidrar Prevas med innovativa lösningar och tjänster som skapar tillväxt. Prevas startade 1985 och är huvudleverantör och utvecklingspartner till ledande företag inom branscher som Life Science, telekom, fordon, försvar, energi samt verkstadsindustrin. Kontor finns i Sverige, Danmark, Norge och Indien med ca 600 medarbetare. Prevas är börsnoterade på NASDAQ Stockholm sedan 1998. För mer information, se
www.prevas.se
.

Om Infor

Infor är en global programleverantör och strategisk teknologipartner. Med 15 000 anställda hjälper Infor 90 000 kunder världen över att stärka sin verksamhet, driva tillväxt och snabbt anpassa sig till förändringar i organisationen. För mer info om Infor, se
www.infor.com
.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys