Connect with us

Marknadsnyheter

Radio Fossil Freedom från Vattenfall: Lyssna på framtidens radio när du laddar bilen

Published

on

När samhället ställer om till mer eldrivna bilar och minskade utsläpp genom att använda fossilfri el inom industrin kommer mycket att förändras. hur kan ett helt vanligt radioprogram låta en generation från idag? För två år sedan presenterade Vattenfall The Museum of Fossil Fuels, nu kommer uppföljarenRadio Fossil Freedom.

Det är inte bara bilkörandet som kommer påverkas när vi lämnar de fossila bränslena bakom oss och går in i en mer hållbar framtid. Saker som varit en självklar del av våra liv kommer glömmas bort och andra företeelser ta dess plats. Med Radio Fossil Freedom vill Vattenfall inspirera till en fossilfri framtid genom att visualisera den.

– Vårt mål är ett fossilfritt liv inom en generation, och för att nå dit krävs förstås stora omställningar och insatser. För att vi ska kunna genomföra förändringarna är det viktigt att det känns möjligt. Syftet med Radio Fossil Freedom är att skapa den känslan. Radiokanalen är en “reva i tiden” som med glimten i ögat ger oss möjligheten att höra hur det skulle kunna låta i en fossilfri framtid, säger Susanna Hurtig, Nordenchef för E-mobility på Vattenfall.

InCharge är Vattenfalls initiativ för laddinfrastruktur för elbilar eftersom elektrifieringen av transportsektorn är avgörande för att minska utsläppen. Radio Fossil Freedom sänds därför på kortvågsradiosändare från tre publika laddstationer i Stockholms innerstad och kommer inom kort att vara tillgängligt även via Spotify så att alla i landet kan lyssna.

– De som kör elektriskt ligger före på resan till fossilfrihet, och ibland ska det löna sig att bana väg. Därför sänder vi Radio Fossil Freedom från deras hemmaarena – laddstationerna, och gör dem till portaler till den framtid som elbilsförare är en del av att skapa, säger Susanna Hurtig.

Om Radio Fossil Freedom
Du kan lyssna på Radio Fossil Freedom vid tre InCharge-laddstationer i Stockholm, den 10-24 juni. Kanalen sänds på FM-bandet, och kan därför rattas in på din bilradio.

Adresserna till laddstationerna, med tillhörande radiofrekvenser är:

Valhallavägen 138 95,7 MHz
Drottningholmsvägen 5 98,8 MHz
Narvavägen 5 98,1 MHz

På radiostationen kan lyssnaren bland annat höra reportage, intervjuer, matlagningsprogram, musik och nyheter. Precis som på en vanlig radiostation alltså, förutom att den sänds från ett samhälle där fossila bränslen har blivit historia.

Länk till landningssida

För ytterligare information kontakta:
Heidi Stenström, pressekreterare, 070-611 81 92, heidi.stenstrom@vattenfall.com
Vattenfalls pressavdelning, 08-739 50 10, press@vattenfall.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys