Marknadsnyheter
RÄTTELSE AV TIDIGARE PRESSMEDDELANDE: Zordix ingår avtal om att förvärva Just For Games SAS
RÄTTELSE AV TIDIGARE PRESSMEDDELANDE: I Zordix AB (publ):s pressmeddelande
tidigare idag med rubriken ”Zordix ingår avtal om att förvärva Just For Games SAS” angavs
den eventuella tilläggsköpeskillingen felaktigt i MSEK istället för i MEUR. Detta är nu justerat
och korrekt pressmeddelande följer nedan i sin helhet.
Zordix AB (publ) (”Zordix” eller ”Bolaget”) har idag ingått avtal om att förvärva
100 procent av aktierna i den franska spelförläggaren och speldistributören Just
For Games SAS (“Just For Games” eller ”JFG”). Köpeskillingen uppgår till
sammanlagt 14 MEUR och ska erläggas dels kontant, dels i form av nyemitterade
aktier av serie B i Zordix. Finansieringen är delvis villkorad av beslut från en extra
bolagsstämma. Styrelsen avser kalla till extra bolagsstämma inom kort.
Transaktionen i korthet
- Zordix har idag ingått avtal om att direkt eller indirekt förvärva 100 procent av aktierna i den franska spelförläggaren och speldistributören Just For Games.
- Köpeskillingen uppgår till sammanlagt 14 MEUR på kassa- och skuldfri basis och med justering för avvikelse från normalt rörelsekapital. Köpeskillingen består av en kontant del om 9,25 MEUR och en aktiedel i form av nyemitterade aktier av serie B i Zordix till ett värde om cirka 4,75 MEUR.
- Den kontanta delen av köpeskillingen ska finansieras genom en riktad nyemission som styrelsen avser besluta om villkorat av en extra bolagsstämmas efterföljande godkännande.
- Den delen av köpeskillingen som ska betalas i form av aktier av serie B i Zordix kommer att erläggas genom en apportemission till säljarna av Just For Games för vilken Zordix styrelsen avser föreslå en extra bolagsstämma att bemyndiga styrelsen att fatta beslut om.
- Vederlagsaktier i samband med transaktionen har en lock-up period om arton (18) månader.
- Transaktionen innehåller en rörlig tilläggsköpeskilling som är baserad på EBITDA utfall för åren 2021, 2022 och 2023. Totala värdet av tilläggsköpeskillingen är begränsad och utbetalas som lägst till 40 procent i aktier av serie B. Aktier av serie B utfärdade i samband med tilläggsköpeskilling kommer att vara föremål för lock-up i upp till högst tolv 12 månader.
Bakgrund och motiv
Just For Games är en ledande fransk speldistributör och utgivare av spel till PC och konsol. JFG distribuerar primärt inom premiumsegmentet och i nära samarbete med internationella spelförläggare såsom Microsoft, Maximum Games och Marvelous. Vidare innehar JFG en av de största spelkatalogerna av Nintendo Switch-spel i Frankrike och är den tredje största aktören inom Switch speldistribution. Utöver distribution innehar JFG en förlagsverksamhet som har vuxit snabbt sedan starten, för två år sedan, och utgör idag cirka 1/10 del av omsättningen. Förlagsverksamheten har redan etablerat sig som nummer ett på fysisk spelförsäljning inom s.k. ”back catalog”. Just For Games består av tolv anställda med bas i Paris.
Förvärvet av JFG är ett stort steg framåt i Zordix strategi att expandera globalt och transaktionen öppnar för ytterligare förvärv, både inom publicering och inom spelutveckling. JFG stärker Zordix existerande förlagsaktiviteter och diversifierar verksamheten med ett tredje ben. Det är ett transformativt och komplementärt förvärv som stärker finanserna och skapar stabilitet och utrymme för fortsatt tillväxt. Preliminära icke-reviderade siffror för perioden 1 januari 2020 – 31 december 2020 presenteras nedan.
* Preliminära icke reviderade siffror för JFG för perioden 1 oktober 2019 – 30 september 2020 presenteras med syftet att beskriva en hypotetisk situation som om transaktionen genomförts per den 1 oktober 2019. Inga synergieffekter eller integrationskostnader har beaktats i siffrorna. Presenterad finansiell information bör inte betraktas som en uppskattning för innevarande år eller de kommande tolv månaderna. JFG har EUR som sin redovisningsvaluta.
Kommentar från Zordix VD Matti Larsson:
”Jag är glad och stolt att idag få välkomna Philippe och hela teamet i Just For Games till Zordix-familjen. Just For Games är ett imponerande entreprenörsdrivet bolag med en topp tre marknadsledande position inom distribution i Frankrike och en nystartad snabbt växande förlagsverksamhet. Bolagets förmåga att växa med 30 procent årligen är i världsklass. Genom Just For Games har vi tagit ett viktigt steg i att utöka Zordix förmåga att leverera spel i hela värdekedjan från idé till marknad. Detta förvärv är av betydande storlek och skapar ett stabilt fundament för fortsatt expansion där 2021 kommer vara ett mycket aktivt år.” säger Matti Larsson, grundare och VD för Zordix.
Kommentar från Just For Games VD Philippe Cohen:
“Denna transaktion markerar kulmen på tio år som ett oberoende företag likväl som början på en spännande tillväxtresa som en del av Zordix-familjen. Hela Just For Games-teamet såväl som jag själv är mycket glada över att slå ihop våra krafter och arbeta tillsammans med det väldigt begåvade Zordix-teamet som har en lång erfarenhet inom branschen.” säger Philippe Cohen, grundare och VD för Just For Games.
Huvudsakliga villkor för förvärvet
Köpeskillingen uppgår till 14 MEUR på kassa- och skuldfri basis och med justering för avvikelse från normalt rörelsekapital. Köpeskillingen består av en kontant del om 9,25 MEUR och en aktiedel i form av nyemitterade aktier av serie B i Zordix till ett värde om cirka 4,75 MEUR. Styrelsen avser besluta om en riktad nyemission i syfte att finansiera den kontanta delen av köpeskillingen (den ”Riktade Nyemissionen”). Beslutet om den Riktade Nyemissionen kommer att vara villkorat av en extra bolagsstämmas efterföljande godkännande.
Den delen av köpeskillingen som ska erläggas i form av aktier kommer att finansieras genom en apportemission till säljarna av Just For Games om sammanlagt 2 404 164 aktier av serie B i Zordix till en teckningskurs om 20 SEK per aktie, där betalning sker genom tillskjutande av apportegendom i form av aktier i Just for Games (”Apportemissionen”). Apportemissionen till säljarna fordrar att en extra bolagsstämma i Zordix beslutar om ett emissionsbemyndigande till styrelsen.
Vederlagsaktier i samband med transaktionen har en lock-up period om arton (18) månader.Transaktionen innehåller en rörlig tilläggsköpeskilling som är baserad på EBITDA utfall för åren 2021, 2022 och 2023. För 2021 kan tilläggsköpeskillingen uppgå till högst 7 MEUR, för 2022 kan tilläggsköpeskillingen uppgå till högst 8 MEUR och för 2023 kan tilläggsköpeskillingen uppgå till högst 5 MEUR. Tilläggsköpeskillingen ska utbetalas som lägst till 40 procent i aktier. Aktier av serie B utfärdade i samband med tilläggsköpeskilling kommer att vara föremål för lock-up i upp till tolv (12) månader.
Extra bolagsstämma
Styrelsen avser att i ett separat pressmeddelande offentliggöra en kallelse till extra bolagsstämma i syfte att besluta om godkännande av den Riktade Nyemissionen och emissionsbemyndigande med anledning av Apportemissionen enligt ovan. Inför extra bolagsstämman avser styrelsen även föreslå att Patrik Bloch ska väljas in som ny styrelseledamot i Zordix.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Matti Larsson, VD,
Telefon: +46 706 54 95 41
E-post: matti@zordix.com
Denna information är sådan information som Zordix AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 8 februari 2021 kl. 23:30 CET.
Om Zordix
Zordix är en multinationell spelutvecklare och förläggare med huvudkontor i Umeå, vars affärsidé är att utveckla och ge ut spel till konsol och PC på den globala marknaden. Förvärv av andra bolag, långsiktiga investeringar i egna IP:n och satsningar inom ramen för den egna förlagsverksamheten är huvudingredienserna i Zordix tillväxtstrategi. Gruppen som helhet har under en 25-årsperiod medverkat till över 60 lanserade spel på en världsmarknad och består idag av tre studios som utvecklar spel under egna varumärken och ett eget förlag. Zordix Racing utvecklar ny teknik och nya spel i ett projekt med arbetsnamnet Thunder. Dimfrost Studio utvecklar nordisk fantasy i Bramble: The Mountain King. Invictus Games arbetar på ett antal nya projekt varav racingdelen till nästa spel i serien Flåklypa Grand Prix är ett. Zordix Publishing förlägger egna spel såväl som spel utvecklade av externa studior och lanserar dem globalt.
www.zordix.com
www.zordixpublishing.com
Augment Partners AB, info@augment.se, tel +46 8-505 651 73, är Zordix AB (publ):s Mentor.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
