Marknadsnyheter
Rättelse: Eurocine Vaccines offentliggör väsentlig information om Nidhoggs planer och publicerar informationsfolder
Rättelse: Eurocine Vaccines ger kompletterande information under rubriken ”Beräkning av vinsten från dagbrottet i Tuna Hästberg” nedan.
Eurocine Vaccines AB (”Eurocine” eller ”Bolaget”) offentliggör idag att Nidhogg Resources AB (”Nidhogg”), som Eurocine har avtalat om att genomföra ett omvänt förvärv av, beräknar att provbrytningen i Tuna Hästberg utanför Borlänge kommer att resultera i en vinst på drygt 150 000 000 SEK, på den malm som identifierats i dagbrottet. Det framgår av det informationsfolder som publiceras idag med anledning av den pågående optionsinlösen av teckningsoptioner av serie TO 5 under perioden 2 – 17 maj 2024.
Eurocine Vaccines AB ingick avtal om omvänt förvärv av Nidhogg Resources AB den 29 april 2024, villkorat av godkännande av båda bolagens bolagsstämmor. I den nya verksamheten, som bland annat kommer att omfatta provbrytning av järn och mangan från dagbrottet i Tuna Hästberg strax utanför Borlänge, beräknar Nidhogg att generera en vinst inom de närmsta åren om drygt 150 000 000 SEK efter kostnader, på den malm som identifierats i dagbrottet.
Beräkning av vinsten från dagbrottet i Tuna Hästberg
Nidhogg har ett undersökningstillstånd i sin portfölj som inkluderar Tuna Hästberg gruvan som stängdes igen på 1960-talet i Bergslagen med färdigbruten järn- och manganmalm. Denna gruva med närliggande områden var verksamma under flera hundra år och bröts ned till ett djup om 552 meter och där malmkropparna är öppna både lateralt och på djupet.
Företaget har skapat ett arbetsprogram i anslutning till detta på ett nedlagt dagbrott med följande milstolpar (förväntad starttid i parentes):
Steg 1: Miljökonsekvensbeskrivning, MKB (2024)
Steg 2: Förberedelser i dagbrottet inför provbrytning samt kontrakt med relevanta bolag för att kunna sälja (2024–2025)
Steg 3: Påbörja provbrytning med positivt kassaflöde (2025)
Sveriges Geologiska Undersökning (SGU) har undersökt dagbrottet och resulterande prover innehåller i genomsnitt en halt på 30,9% järn och 4,27% mangan. Nidhogg’s oberoende prover från dagbrottet innehåller ett genomsnitt på 41,4% järn och 3,75% mangan.
Volymen av dagbrottet uppskattas till 105 000 kubikmeter varp och kvarvarande material som innehåller järn och mangan. (baserat på 210 meter x 50 meter x 10 meter.).
Provbrytningen beräknas inom de närmsta åren resultera i en vinst på drygt 150 000 000 SEK efter kostnader, på den malm som identifierats i dagbrottet. I tillägg kommer Nidhogg att jobba parallellt med en plan på att återstarta underjordsgruvan samt utveckla reserver genom ytterligare prospektering.
Företaget är också i aktiv diskussion med ytterligare områden som kan införlivas och generera kassaflöden i Bergslagen på liknande sätt.
Även andra projekt inom mineral- energi och vätgasutvinning utvärderas för närvarande av Nidhogg, där korta ledtider till positiva kassaflöden prioriteras.
I samband med inlösen av teckningsoptioner av serie TO 5 i Eurocine publicerar Bolaget en informationsfolder som finns på www.eurocine-vaccines.com/investors.
Ansökan om fortsatt notering på Spotlight
Det planerade omvända förvärvet av Nidhogg Resources AB, kommer att innebära en väsentlig förändring av Eurocine Vaccines verksamhet och som en följd därav kommer det att krävas en ny noteringsprocess, vilket innebär att Spotlight måste godkänna det sammanslagna bolaget för fortsatt notering. Med anledning av detta, och under förutsättning att Spotlight godkänner noteringen, kommer ett informationsmemorandum att publiceras. Under noteringsprocessen är Eurocine Vaccines aktie fortsatt observationslistad. Om noteringsprövningen inte godkänns finns det en risk att Eurocine Vaccines aktie avnoteras.
Denna information är insiderinformation som Eurocine Vaccines AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 7 maj 2024.
Kontakt
Vid frågor, kontakta Hans Arwidsson, VD Eurocine Vaccines AB
E-post: hans.arwidsson@eurocine-vaccines.com
Telefon: +46 70 634 0171
Eller
Ulrich Andersson, styrelseordförande Nidhogg Resources AB
E-post: ulric001@ulrich-co.se
Telefon: +46 70 376 0515
Eller
Niclas Biornstad, VD Nidhogg Resources AB
E-post: niclas@felixatramentum.com
Om Nidhogg Resources
Nidhogg Resources AB, www.nidhoggresources.se, är ett svenskt privatägt aktiebolag med fokus på råvaror. Nidhogg grundades av personer med totalt över 60 års erfarenhet av råvarumarknaden, med bakgrund från prospektering till exploatering samt försäljning och en passion för att utvinna råvaror genom att tillämpa innovativ teknologi tillsammans med befintlig infrastruktur.
Bedömningen från Nidhogg Resources är att testbrytning av malmen i Tuna-Hästberg, en gruva söder om Borlänge som slogs igen på 1960-talet, kan komma att ge positivt kassaflöde redan mot slutet av 2025.
Andra projekt inom råvaruexploatering utvärderas av Nidhogg som kan tillföras redan i Q3 2024, där korta ledtider till positiva kassaflöden prioriteras.
Nidhogg planerar att finansiera verksamheten fram till positivt kassaflöde med kapital från den förestående optionsinlösen i Eurocine, tillsammans med befintliga och externa investerare, totalt cirka 5 miljoner kronor.
Kontakt:
Hans Arwidsson
VD, Eurocine Vaccines AB
hans.arwidsson@eurocine-vaccines.com
+46 70 634 0171
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke