Connect with us

Marknadsnyheter

Rättelse fel dag för extrastämma: Kallelse till extra bolagsstämma onsdag den 5 februari 2025

Published

on

Rättelsen avser veckodag för den extra bolagsstämman.

Aktieägarna i Amido AB (publ), org. nr 556751-8708, kallas härmed till extra bolagsstämma onsdag den 5 februari 2025 kl. 14:00 på Amidos kontor, Fabriksgatan 7, Göteborg.

Aktieägare som önskar delta på extra bolagsstämma ska vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast på avstämningsdagen 28 januari 2025 och bör anmäla sitt deltagande så att anmälan är bolaget tillhanda senast 30 januari 2025.

Anmälan om deltagande på stämman kan göras på något av följande sätt:

a. Per post till Amido AB, Fabriksgatan 7, 412 50 Göteborg, med angivande av ”Extra bolagsstämma”.

b. Per e-post till arsstamma@amido.se med angivande av ”Extra bolagsstämma” i ämnesraden.

Vid anmälan ska uppges aktieägarens namn, person- eller organisationsnummer (eller motsvarande), adress, telefonnummer (dagtid), aktieinnehav, uppgift om eventuella biträden (högst två) samt, i förekommande fall, uppgift om ställföreträdare eller ombud.

Förvaltarregistrerade aktier

För att ha rätt att delta på stämman måste aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn. Omregistrering begärs hos förvaltaren och måste vara verkställd hos Euroclear Sweden senast till avstämningsdagen. Aktieägare som önskar omregistrering måste underrätta sin förvaltare om detta i god tid före detta datum. Rösträttsregistrering som har skett senast den 30 januari 2025 kommer att tas hänsyn till vid upprättande av röstlängden.

Ombud och fullmaktsformulär

Aktieägare som avser att närvara genom ombud ska utfärda daterad fullmakt för ombud. Om fullmakt utfärdas av juridisk person ska bestyrkt kopia av registreringsbevis eller motsvarande för den juridiska personen bifogas. Fullmakts giltighet får anges till längst fem år från utfärdandet. Fullmakt i original samt eventuellt registreringsbevis bör i god tid före extra bolagsstämma insändas till bolaget på ovan angiven adress.

Fullmaktsformulär tillhandahålls av bolaget på begäran och finns även tillgängligt hos bolaget och på bolagets webbplats www.amido.se.

Förslag till dagordning
  1. Val av ordförande vid stämman
  2. Upprättande och godkännande av röstlängd
  3. Val av protokollförare
  4. Val av två justerare jämte ordförande
  5. Prövning om stämman blivit behörigen sammankallad
  6. Godkännande av dagordningen
  7. Styrelsens förslag om riktad emission
  8. Stämman avslutas
Förslag till beslut

Punkt 1 – Val av ordförande vid stämman

Valberedningen föreslår att Anne Årneby väljs till ordförande vid extra bolagsstämma.

Punkt 7 – Styrelsens förslag om riktad emission

Bolagets styrelse har under en period fört diskussioner med två potentiella investerare (”Investeringen”). I samband med diskussionerna om Investeringen har de potentiella investerarna uttryckt ett långsiktigt intresse för bolaget. Bolagets styrelse har i samband med diskussionerna om Investeringen noggrant övervägt alternativa möjligheter för Investeringen, inklusive möjligheten att genomföra en företrädesemission. Styrelsen är medveten om att emissioner normalt genomförs med företräde för bolagets befintliga aktieägare och har beaktat riktlinjer utfärdade av Aktiemarknadens självregleringskommitté (ASK). Dessa riktlinjer anger att avvikelser från aktieägarnas företrädesrätt är godtagbara, förutsatt att de sker på objektiva grunder som bedöms ligga i aktieägarnas intresse. Med detta i åtanke föreslår styrelsen att bolagsstämman beslutar om en riktad nyemission av högst 2 660 000 aktier innebärande en ökning av aktiekapitalet med högst 90 440 kronor. För beslutet ska följande villkor gälla.

  1. Rätt att teckna de nya aktierna ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, tillkomma de personer som anges i tabellen nedan. De angivna har rätt att teckna högst det antal aktier som framgår av tabellen. Skälen för avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är följande: Bolagets styrelse har i samband med diskussionerna om Investeringen noggrant övervägt alternativa möjligheter för Investeringen, inklusive möjligheten att genomföra en företrädesemission. Efter en samlad bedömning har styrelsen kommit fram till att en nyemission med avvikelse från företrädesrätten är ett mer fördelaktigt alternativ för både bolaget och dess aktieägare. Styrelsen anser att detta tillvägagångssätt bättre främjar bolagets och aktieägarnas långsiktiga intressen.

Det som styrelsen bland annat har övervägt är följande. En företrädesemission skulle innebära betydligt större tids- och resursåtgång än en riktad nyemission, bland annat på grund av arbetet med att säkerställa emissionen. En riktad nyemission möjliggör snabbare kapitalanskaffning, vilket ger flexibilitet för potentiella investeringsmöjligheter på kort sikt, det innebär även minskad risk för fluktuationer i aktiekursen på aktiemarknaden samt föranleder en chans att utnyttja det aktuella intresset för bolagets aktie. Kostnaderna för en riktad emission är också lägre, eftersom en företrädesemission skulle kräva omfattande garantiåtaganden med betydande kostnader och/eller utspädning för aktieägarna. En företrädesemission hade sannolikt krävt en betydande rabatt, vilket skulle leda till större utspädning för befintliga aktieägare. Emissionen föreslås riktas till nedanstående investerare vilka har uttryckt ett långsiktigt intresse för bolaget. Syftet med emissionen är att öka bolagets finansiella flexibilitet samtidigt som två nya långsiktiga investerare tillförs, med kontaktnät av stort intresse och affärsnytta för bolaget. Styrelsen bedömer att de kommer bidra till ökad trygghet och stabilitet för bolaget och aktieägarna. I den riktade emissionen har teckningskursen fastställts till 1,80 kronor, vilket enligt styrelsen motsvarar en marknadsmässig teckningskurs baserat på den volatila likviditeten i bolagets aktie på Spotlight Stock Market. Styrelsen bedömer att teckningskursen har fastställts på ett sätt som säkerställer att den är marknadsmässig och speglar de aktuella marknadsförhållandena och efterfrågan.

Styrelsens samlade bedömning är att skälen för att genomföra den riktade emissionen överväger de för en företrädesemission och att en riktad emission bedöms vara i både bolagets och samtliga aktieägares bästa intresse samt innebär kommersiella och strategiska fördelar för bolaget.

Tecknare       Antal aktier

Green Frug AB      2 000 000

Günther Mårder         660 000

  1. Teckningskursen har, efter förhandlingar mellan bolaget och de externa investerarna, fastställts till 1,80 kronor, vilket enligt styrelsen motsvarar en marknadsmässig teckningskurs baserat på den volatila likviditeten i bolagets aktie på Spotlight Stock Market.
  2. Överkursen ska tillföras den fria överkursfonden.
  3. Teckning av de nyemitterade aktierna ska ske på särskild teckningslista senast två veckor efter stämman. Betalning för de tecknade aktierna ska ske senast två veckor efter stämman.
  4. Styrelsen har rätt att förlänga teckningstiden och tiden för betalning.
  5. De nya aktierna ska medföra rätt till utdelning från och med avstämningsdagen för den utdelning som beslutas närmast efter det att de nya aktierna har registrerats hos Bolagsverket och förts in i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken.
  6. Styrelsen, verkställande direktören, eller den styrelsen eller verkställande direktören utser bemyndigas att vidta de smärre justeringar som krävs för beslutets registrering vid Bolagsverket eller Euroclear Sweden AB eller på grund av andra formella krav.
  7. Handlingar enligt 13 kap. 6 § aktiebolagslagen fogas till förslaget.

För giltigt beslut krävs att beslutet biträds av aktieägare med minst två tredjedelar (2/3) av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda vid bolagsstämman.

Antalet aktier och röster

Vid tidpunkten för denna kallelses utfärdande uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 26 874 029.

Upplysningar på extra bolagsstämma

I enlighet med 7 kap. 32 § aktiebolagslagen ska styrelsen och verkställande direktören, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen, förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets eller dotterföretags ekonomiska situation och bolagets förhållande till annat koncernföretag.

Tillgängliga handlingar

Tillhandahållande av revisorshandlingar och revisorsgranskning samt förslag till beslut kommer att hållas tillgängliga på Bolagets webbplats senast två veckor före stämman, dvs. senast den 22 januari 2025. Handlingarna skickas också utan kostnad till de aktieägare som begär det och som uppger sin postadress.

Behandling av personuppgifter

I samband med bolagsstämman kommer personuppgifter att behandlas i enlighet med bolagets sekretesspolicy, som finns tillgänglig på bolagets webbplats www.amido.se.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Patrik Simson, vd, patrik.simson@amido.se 
Mobil: +46 70 283 77 65
www.amido.se

Amido erbjuder digitala lösningar för administration och hantering av behörigheter till passersystem, lås och andra elektroniska enheter till fastighetsägare, bostadsbolag, offentlig verksamhet och företag i Sverige och Norden. Bolaget grundades 2008, omsätter cirka 40 MSEK, har 35 medarbetare och huvudkontor i Göteborg. Amido AB är marknadsnoterat på Spotlight Stock Market (Ticker: AMIDO). www.amido.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys