Marknadsnyheter
Rättelse: Halvårsrapport 2024
På grund av summeringsfel av vår redovisningsbyrå behöver den tidigare publicerade Halvårsrapport 2024 korrigeras. Felaktigheterna rörde koncernens resultaträkning samt koncernen kassaflödesanalys.
Den rättade rapporten bifogas detta pressmeddelande.
SAMMANFATTNING AV KVARTALSRAPPORT 2 2024 1
Andra kvartalet (2024-04-01 – 2024-06-30)
• Nettoomsättningen uppgick till 0 KSEK (0).
• Resultatet efter finansiella poster uppgick till -1 810 KSEK (-1 765)
• Resultat per aktie2 uppgick till -0,01 SEK (-0,01).
Halvåret (2024-01-01 – 2024-06-30)
- Nettoomsättningen uppgick till 0 KSEK (0)
- Resultat efter finansiella poster uppgick till -3 571 (-4 094)
- Resultat per aktie2 uppgick till -0,01 SEK (-0,01).
1 Om ej annat anges i denna halvårsrapport så avses koncernen. Siffror inom parentes anger utfall för motsvarande period föregående år.
2 Resultat per aktie: Periodens resultat dividerat med 292 316 100 aktier per 2024-06-30
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ANDRA KVARTALET 2024
- Under inledningen av april meddelar Respiratorius beslut från överklagandenämnden (PTAB) vid amerikanska patentverket (USPTO) gällande patentansökan för formuleringen av VAL001. PTAB har upphävt samtliga av granskarens invändningar mot enskilda krav, samt beslutet att avslå patentansökan, vilket innebär att granskaren måste öppna ansökan igen.
Utöver att återkalla granskarens samtliga beslut, påtalar överklagandenämnden inte några nya hinder mot patent, vilket bedöms som att granskarens möjligheter till att resa nya hinder mot patentansökan är begränsade.
- Under maj och juni genomförde Respiratorius en företrädesemission om högst 58 463 220 units bestående av aktier och teckningsoptioner serie TO2, med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare. Syftet med emissionen var att tillföra Bolaget rörelsekapital och genomföra aktiviteter relaterade till försäljning av projekt. Företrädesemissionen omfattade teckningsavsikter och garantiåtaganden till sammantaget 50 procent.
Totalt tecknades 23 534 634 units, motsvarande cirka 40,26 procent av företrädesemissionen, med stöd av uniträtter. Därutöver tecknades 526 012 units, motsvarande cirka 0,90 procent av företrädesemissionen, utan stöd av uniträtter och 5 170 964 units, motsvarande cirka 8,84 procent av företrädesemissionen, tecknades av emissionsgaranterna. Sammantaget tecknades därmed 29 231 610 units, motsvarande 50 procent av företrädesemissionen. Genom företrädesemissionen tillförs Respiratorius initialt cirka 14,3 MSEK före emissionskostnader.
I enlighet med de garantiavtal som upprättats och vad som tidigare kommunicerats, genomfördes en riktad emission av units till garanter i företrädesemissionen. Ett antal av garanterna har valt att erhålla sin garantiersättning om totalt cirka 0,9 MSEK i form av nyemitterade units i Bolaget (”Kompensationsemissionen”). Teckningskursen i kompensationsemissionen är densamma som i företrädesemissionen, det vill säga 0,49 SEK per unit, motsvarande 0,07 SEK per aktie. Betalning sker genom kvittning av garantens fordran på garantiersättning.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
- Under inledningen av juli meddelar Respiratorius att amerikanska patentansökan för formuleringen av valproat som utgör grunden för VAL001 har godkänts genom ett formellt meddelande om ”Notice of Allowance” från amerikanska patentverket, USPTO.
Granskningsprocessen vid USPTO har varit komplicerad och innefattat överklagan till överklagandenämnden (PTAB) vid amerikanska patentverket. Överklagandenämnden upphävde samtliga invändningar från granskaren, liksom beslutet att avslå patentansökan.
Patentansökan är Respiratorius första rörande formuleringen av VAL001 och gör anspråk på en ny oral formulering av natriumvalproat som förbehandling av cancer. Prioritetsdatumet för patentansökan är den 21 april 2016 och gäller minst 20 år från prioritetsdatum, vilket ger marknadsexklusivitet under denna period. Motsvarande ansökan godkändes i Japan under 2022 och i Kanada under 2023.
Vd har ordet
Under avslutningen av det första halvåret 2024 kunde vi genom en företrädesemission säkerställa bolagets drift för de kommande två åren. Vi har fortsatta förhoppningar om att finna en avtalspartner för VAL001 där vi har vi har ett löfte från en partner om att delfinansiera en fas III studie.
Under första halvåret hörsammade överklagandenämnden (PTAB) vid amerikanska patentverket (USPTO) vår överklagan kring handläggningen av den första patentansökan för formuleringen av VAL001. Nämnden gav oss rätt i samtliga delar vilket ledde till att granskaren godkände patentansökan.Därvid kommer ett amerikanskt patent utfärdas så snart administrativa formella krav är uppfyllda. Utöver den amerikanska patentansökan i denna familj, pågår även granskningsprocessen i Europa för motsvarande ansökan. Vi har goda förhoppningar om ett godkännande, vilket ytterligare kommer stärka skyddet. I de övriga patentfamiljerna, avseende användning av valproat vid behandling av återfallande och refraktära patienter samt förfinad ansökan om formulering av valproat, pågår granskningsprocesser i ett flertal länder. Sammantaget har bolaget skapat ett brett och starkt skydd för VAL001 både vad gäller användning och formulering.
Under den närmaste tiden kommer vi fokusera på kompletterande regulatoriska utvecklingsarbeten samt förfina och förstärka partneringprocessen, vilket är möjligt givet bolagets finansiella ställning.
Slutligen vill vi rikta ett stort tack till aktieägare och investerare för det tålamod och engagemang ni har visat för bolaget både över tid men speciellt genom deltagande i den nyligen genomförda företrädesemissionen.
Johan Drott
VD Respiratorius AB
+46 709-22 41 40
johan.drott@respiratorius.com
Respiratorius AB (publ) utvecklar kandidater till nya effektiva läkemedel för behandling av aggressivt lymfom. Bolagets affärsidé är att utveckla kandidater till nya läkemedel baserade på patentsökta substanser, som i prekliniska studier visat överlägsna resultat jämfört med det som i dag betraktas som standardbehandling. För mera information om Respiratorius, besök www.respiratorius.com.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke