Marknadsnyheter
RaySearch publicerar preliminärt resultat för fjärde kvartalet 2020
RaySearch Laboratories AB (publ) släpper preliminära siffror för fjärde kvartalet 2020. Orderingången beräknas minska med 14 procent till 239 (277) MSEK. Nettoomsättningen för fjärde kvartalet 2020 förväntas uppgå till 160 (234) MSEK och rörelseresultatet beräknas uppgå till -16 (22) MSEK. Periodens kassaflöde uppgår till -21 (8) MSEK.
”Covid-19-pandemin har fortsatt haft en negativ inverkan på bolagets omsättning och resultat under fjärde kvartalet, främst genom att order har fördröjts. Därtill har vi inte uppfyllt samtliga kriterier för att kunna redovisa intäkter för flera stora order som vi erhöll i slutet av året samt för två kontrakt avseende vårt nya behandlings-styrsystem RayCommand som lanserades i december. De huvudsakliga leveranserna för dessa kontrakt har skett och intäkterna beräknas istället kunna redovisas gradvis under helåret 2021”, säger Johan Löf, VD för RaySearch Laboratories AB.
”Trots utmaningarna på kort sikt, är vi positiva inför framtiden. Kassaflödet för helåret 2020 var bra, plus 62 MSEK, och bolagets finansiella ställning är mycket stark. Det underliggande behovet av effektiva mjukvarulösningar för cancerbehandling är oförändrat och behandling av cancerpatienter är högt prioriterad. Vår bedömning är därför att marknaden och efterfrågan på våra produkter normaliseras till tidigare nivåer när covid-19-pandemin klingat av”, avslutar Johan Löf.
Ovanstående siffror är preliminära och en fullständig bokslutskommuniké för perioden januari-december 2020 släpps den 23 februari 2021 kl 07:45 CET, såsom tidigare meddelats. I samband med detta kommer RaySearch att hålla en telefonkonferens den 23 februari 2021 kl 16.00 CET med VD Johan Löf och CFO Peter Thysell.
För mer information, vänligen kontakta:
Johan Löf, VD Telefon: +46 8 510 530 00 Epost: johan.lof@raysearchlabs.com
Peter Thysell, CFO Telefon: +46 70 661 05 59 Epost: peter.thysell@raysearchlabs.com
Denna information är sådan information som RaySearch Laboratories AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 16 februari 2021 kl. 10.27 CET.
Om RaySearch
RaySearch är ett medicintekniskt företag som utvecklar innovativa mjukvarulösningar för att förbättra cancer-behandlingar. Företaget marknadsför dosplaneringssystemet RayStation och nästa generations onkologi-informationssystem RayCare* över hela världen. I december 2020 lanserades även behandlingsstyrsystemet RayCommand*, samt RayIntelligence, en serie data-baserade maskininlärningsprodukter. Över 2 600 kliniker i mer än 65 länder använder programvara från RaySearch för att öka livskvaliteten och förbättra resultaten för sina patienter. Företaget grundades år 2000 och aktien är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 2003.
Mer information om RaySearch finns på www.raysearchlabs.com.
* Regulatoriskt godkännande krävs på vissa marknader.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
