Marknadsnyheter
RayStation 8A erbjuder stöd för behandlingstekniken TomoDirect
on, jun 20, 2018 17:16 CET
RayStation släpper nu RayStation® 8A*, den senaste versionen av det innovativa dosplaneringssystemet för strålbehandling. Den nya versionen innehåller en mängd förbättringar, inklusive full planeringskapacitet för TomoTherapy®* och Radixact-systemen från Accuray samt stöd för behandlingsteknikerna TomoDirectTM och TomoHelicalTM . Andra förbättringar i RayStation 8A är stödet för TomoTherapy i Plan Explorer, utveckling av funktionerna för proton- och koljonterapi samt utökad integration med RayCare*®, nästa generations onkologiinformationssystem.
RayStation 8A är ytterligare ett steg mot RaySearchs mål att binda samman dosplaneringen för så många behandlingssystem som möjligt, och på så sätt eliminera de komplikationer och extra steg det innebär att använda flera olika programvarusystem. Alla som använder TomoTherapy och Radixact får nu tillgång till avancerade RayStation-funktioner, inklusive flermålsoptimering (MCO), adaptiv planering och Plan Explorer.
Med tillägget av Plan Explorer-funktionen kan TomoTherapy- och Radixact- kliniker nu automatiskt skapa ett stort antal behandlingsplaner för specifika kliniska mål och kombinationer av behandlingstekniker och maskiner. Användningen av behandlingsutrustningen optimeras och dosplaneringen blir effektivare.
Förbättringarna för proton- och koljonterapi inkluderar automatiskt val av räckviddsmodifierare för PBS-maskiner samt DICOM-export av magneter i den laterala spridningssekvensen för alla jonterapimaskiner. Kommissioneringsverktygen för jonstrålning har finslipats så att de är enklare att använda, samt RayStations fysikmodul har nu stöd för jonstrålningsmaskiner.
Med RayStation 8A stärks integrationen med RayCare. De allmänna förbättringarna inkluderar möjligheten att välja fristående isocentra och/eller fristående riktningar för robust optimering, möjligheten att visa DVH i absolut volym, samt ett förbättrat användargränssnitt för DICOM-import.
Johan Löf, VD på RaySearch säger: ”Den senaste versionen av RayStation utgör ett viktigt steg framåt. Vi är mycket nöjda med att kunna utöka vårt stöd för TomoTherapy-system och ge alla användare tillgång till innovativa RayStation-funktioner. Vi har även inkluderat några ytterligare betydelsefulla funktioner för partikelterapi, som är ett viktigt fokusområde för RaySearch. Vi har mer spännande utvecklingar på gång för framtida versioner och vi kommer att meddela dessa inom en snar framtid.”
Om RayCare
RayCare representerar framtiden inom OIS-teknologin och har utvecklats från grunden av RaySearch för att stödja de komplexa logistiska utmaningarna på moderna, storskaliga strålbehandlingskliniker. RayCare kommer att integrera de högpresterande strålbehandlingsalgoritmer som finns tillgängliga i RayStation med avancerade funktioner för klinisk resursoptimering, automatisering av arbetsflöden och adaptiv strålbehandling.
Om RayStation
RayStation innehåller alla RaySearchs avancerade dosplaneringslösningar integrerade i ett flexibelt dosplaneringssystem. Det kombinerar unika lösningar som verktyg för flermålsoptimering, med fullt stöd för fyrdimensionell adaptiv strålterapi. Systemet omfattar även funktioner som RaySearchs marknadsledande algoritmer för optimering med IMRT och VMAT, samt noggranna dosberäkningsalgoritmer för strålbehandling med fotoner, elektroner, protoner och koljoner. Systemet bygger på de senaste principerna för mjukvaruarkitektur och har ett grafiskt användargränssnitt med utmärkt användarvänlighet.
Om RaySearch
RaySearch Laboratories AB (publ) är ett medicintekniskt företag som utvecklar innovativa mjukvarulösningar för förbättrad cancerbehandling. RaySearch marknadsför dosplaneringssystemet RayStation® till kliniker över hela världen och distribuerar produkter via licensavtal med ledande medicinteknikföretag. Bolaget har nu lanserat nästa generationens onkologiinformationssystem, RayCare, som utgör ett nytt produktområde för RaySearch. RaySearchs mjukvara används av mer än 2 600 kliniker i över 65 länder. RaySearch grundades år 2000 som en avknoppning från Karolinska Institutet i Stockholm och aktien är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 2003.
Mer information om RaySearch finns på: www.raysearchlabs.com
* Regulatoriskt godkännande krävs på vissa marknader.
För ytterligare information, kontakta:
Johan Löf, VD på RaySearch Laboratories AB (publ)
Telefon: +46 (0)8-510 530 00
johan.lof@raysearchlabs.com
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke