Marknadsnyheter
Regeringen föreslår ny lag om forskningsdatabaser
Att kunna ha databaser med insamlade personuppgifter är nödvändigt inom forskningen. Därför föreslår nu regeringen i en lagrådsremiss en ny lag om vissa forskningsdatabaser, som ska komplettera den befintliga dataskyddsregleringen. De nya reglerna ska göra det möjligt för universitet och högskolor att föra forskningsdatabaser som har ett särskilt vetenskapligt värde ur ett långsiktigt perspektiv för att skapa underlag för olika forskningsprojekt.
Forskning är till sin natur sådan att det inte alltid är känt från början vilka frågor som kommer att uppstå. Med det nya regelverket öppnas en ny möjlighet att samla in och behandla personuppgifter utan etikprövningstillstånd för det huvudsakliga ändamålet att lämna ut uppgifter till forskningsprojekt. Forskningsdatabaserna ska bygga på enskildas frivilliga medverkan. Lagen siktar brett och kan tillämpas på forskningsdatabaser oavsett vetenskapligt fält.
– Vi vill stärka förutsättningarna för forskning i Sverige. Efter många år av utredningar behöver vi ta ett steg framåt. Nu skapas en möjlighet att bygga upp forskningsdatabaser för framtida forskningsprojekt som ännu inte är preciserade, säger utbildningsminister Mats Persson.
Samtidigt föreslås även ändringar i offentlighets- och sekretesslagen, som både ska göra det möjligt att samla in kompletterande uppgifter från till exempel registerhållande myndigheter och att lämna ut uppgifter från en verksamhet med en forskningsdatabas till olika forskningsprojekt. Syftet med förslagen är att skydda de registrerades personliga integritet och samtidigt förbättra förutsättningarna för registerbaserad forskning.
Det finns redan i dag ett omfattande regelverk för hur personuppgifter får behandlas för forskningsändamål. Personuppgiftsbehandling i forskningsdatabaser som inte omfattas av lagen kan ske under förutsättning att den utförs i enlighet med den befintliga dataskyddsregleringen.
Initiativet att få inrätta en forskningsdatabas tas av lärosätet, som framställer om det till regeringen. Regeringen överlämnar frågan till Vetenskapsrådet, som ska bedöma om de grundläggande förutsättningarna för en reglering av en viss forskningsdatabas är uppfyllda.
Den nya lagen om vissa forskningsdatabaser ersätter den tidsbegränsade lagen om vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa, som upphör att gälla den 31 december 2024. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2025.
Kontakt
Agnes Eklund, pressekreterare hos Mats Persson, 076-142 63 78, agnes.eklund@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke