Connect with us

Marknadsnyheter

Rekordmånga katter i Agria Kattparad

Published

on

Agrias digitala välgörenhetsevent för katter fick i helgen rekordmånga deltagare – hela 15 094 katter och deras ägare deltog i kattparaden och bidrog med totalt 195 740 kronor till hemlösa katter.

– Vi är oerhört tacksamma för alla kattägare som genom Agria Kattparad hjälper hemlösa katter till bättre liv, säger Patrik Olsson, affärsområdeschef sällskapsdjur hos Agria.

För varje deltagare skänker Agria 10 kronor till ett 50-tal katthem runt om i landet, organisationer som arbetar ideellt för att alla hemlösa katter ska få ett bra liv i väntan på ett eget hem. Dessutom såldes 896 kattscarfar till ett pris av 44 800 kronor.  Årets kattparad resulterade i totalt 195 740 kronor.

– De ideella organisationerna gör ett fantastiskt jobb för de hemlösa katterna. Jag är imponerad över det fantastiska engagemang vi ser i kattvärlden, stort tack till alla deltagare, säger Patrik Olsson.

I Sverige finns det cirka 100 000 hemlösa katter. På katthemmen får katterna mat, tak över huvudet, omsorg och den vård de kan behöva, i väntan på att de får ett eget, kärleksfullt hem.

Katthemmen som delar på resultatet är listade här:
https://www.agria.se/katt/kattparad/

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys