Marknadsnyheter
Resenärer ger SAS högt betyg i APEX Awards
ti, okt 17, 2017 08:30 CET
När 500 000 globala flygresor blivit betygsatta får SAS fyra av fem möjliga stjärnor. Övergripande flygupplevelse, sittkomfort, kabinservice och underhållning är några av kategorierna som kunde betygsättas av resenärerna. Bakom priset står den ideella medlemsorganisationen APEX, Airline Passenger Experience Association
– För oss är flyget så mycket mer än en transport från A till B. Det är en del av resan oavsett vart vi är på väg och varför. Utmärkelsen är kvitto på att vårt fokus på reseupplevelse varit rätt. Satsningar på en ny kabin och vårt nya mat- och dryckessortiment ”New Nordic by SAS” där den nordiska matfilosofin, det lokala ursprunget och säsongens råvaror är centrala, är några satsningar vi genomfört under den här perioden, säger Gustaf Öholm Head of Onboard Product and Services, på SAS
APEX är en ideell medlemsorganisation som verkar för att ständigt förbättra flygresenärernas upplevelse. En del i den ambitionen är att låta resenärerna ge sin syn på flygbolagens prestation. För uppdraget anlitade APEX en oberoende plattform för personlig reseplanering, TripIt. Ratingen som kallas Official Airline Ratings™, pågick mellan den 24 oktober 2016 till den 31 juli 2017 och klassificeringen bygger på verifierad feedback där resenärer och recensioner validerats mot bekräftade resplaner och geo-location på mobila enheter.
SAS var ett av 470 flygbolag som bedömdes och det var få som nådde till toppen. 15 procent av flygbolagen över hela världen fick tillräckligt stort antal röster för att uppnå fyra stjärnor. 12 procent nådde femstjärnig status. Flygbolagen delas in i Global Airlines, Major Regional Airlines och Low cost Carriers.
Diplomet Four STAR Global Airline status by The Official Airline Ratings™ delades ut på APEX-mässan i Long Beach den 25 september. SAS siktar på att få fem stjärnor nästa år och uppmanar alla resenärer att utvärdera sina flygupplevelser I TripIt.
För ytterligare information kring APEX 2018: https://apex.aero/ratings2018/winners
För ytterligare information, vänligen kontakta:
SAS pressjour, tel 46 8 797 29 44
Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
