Connect with us

Marknadsnyheter

Riksdagen röstade ja till proposition om balans mellan arbete och privatliv

Published

on

Idag har riksdagen röstat ja till regeringens proposition för att genomföra EU:s direktiv om balans mellan arbete och privatliv för föräldrar och anhörigvårdare. Det innebär bland annat nya bestämmelser om flexibla arbetsformer för föräldrar och anställda som har närstående med omsorgsbehov. 

Direktivets syfte är att det ska bli lättare för arbetstagare som är föräldrar eller anhörigvårdare att förena arbete och familjeliv. Propositionen innehåller även åtgärder som kan minska segregationen och snabba på integrationen, två prioriterade frågor för regeringen.

– Vi ska vända på varje sten för att bryta segregationen. En mer jämn fördelning av föräldraledigheten lägger grunden för en mer jämställd arbetsmarknad. Det är särskilt viktigt för många utrikes födda kvinnor som idag inte ens står till arbetsmarknadens förfogande. Denna segregationsfälla måste brytas. Fler behöver få möjligheten att komma i arbete och klara sin egen försörjning, säger arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark. 

– Nu tar vi bort segregationsfällan i föräldrapenningen. En mer jämn fördelning av föräldrapenningdagarna kan underlätta etableringen på arbetsmarknaden för framför allt utrikes födda kvinnor, säger socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi.

Direktivets krav uppfylls redan till stor del i svensk lagstiftning. Vissa ändringar och tillägg har varit nödvändiga. Från och med den 2 augusti 2022 gäller de nya lagändringarna:

•    90 dagar med föräldrapenning på grundnivå ska reserveras och inte kunna avstås till den andra föräldern på samma sätt som vid föräldrapenning på sjukpenningnivå.
•    Ett skydd mot repressalier för de arbetstagare som begär flexibla arbetsformer eller utövar sina rättigheter enligt direktivet.
•    Arbetstagare som begär flexibla arbetsformer ska omfattas av förbud mot missgynnande behandling.
•    Diskrimineringsombudsmannen ska få en utökad rätt att föra talan för enskilda arbetstagare i tvister om missgynnande behandling.
 

Kontakt
Hanna Kretz
Pressekreterare hos socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi
073-064 96 04
hanna.kretz@regeringskansliet.se

Kontakt
Yasmin Hussein
Pressekreterare hos arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark
073-076 73 27
yasmin.mohamud.hussein@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys