Connect with us

Marknadsnyheter

ROCKWOOL, det ledande företaget inom stenullsisolering etablerar i Eskilstuna Logistikpark

Published

on

to, okt 05, 2017 10:00 CET

Den danska industrikoncernen ROCKWOOL köper 180 000 kvm mark i Eskilstuna Logistikpark. Investeringen möjliggör företagets framtida expansion till den svenska byggmarknaden. Den framtida verksamheten har en potential att skapa ca 150 nya jobb i Eskilstuna.

ROCKWOOL utvärderar just nu den framtida investeringen för platsen och för att så snabbt som möjligt kunna agera när det slutgiltiga investeringsbeslutet fattas har bolaget redan påbörjat en tillståndsprocess. Eftersom typ av anläggning fortfarande är oklart är det svårt att säga exakt vilken typ av arbetskraft som bolaget kommer ha behov av. På liknande platser där ROCKWOOL har verksamhet är behovet av arbetskraft typiskt för industrier, med en blandning av hög, mellan och lägre kompetens.

– Vi har väletablerade marknadsaktiviter i Sverige och under de senaste åren ser vi stadig tillväxt i vår position. Denna investering återspeglar vår kundcentrerade strategi genom att föra oss närmare marknaden och kundens efterfrågan på brandsäkra stenullsprodukter. Vi ser fram emot ett starkt partnerskap med kommunen och att bidra till den lokala ekonomin, säger Henrik Frank Nielsen, Senior Vice President ROCKWOOL.

– Att ROCKWOOL nu etablerar sig i Eskilstuna och Mälardalen är mycket positivt för hela regionen. Det kommer att bidra till nya arbetstillfällen inom ett område där vi vet att det finns god kompetens i staden. Det här stärker stadens och regionens position som en bra plats för att klara en effektiv varuförsörjning, säger Johan Holmqvist, Styrelseordförande Eskilstuna Logistik och Etablering AB.

– Etableringen är den sjätte i raden av stora etableringar i och runt Eskilstuna Logistikpark. Senast var det internationella molntjänstföretaget Amazon Web Services. Andra företag som just nu bygger upp sin verksamhet är Teknikmagasinet, Arken Zoo, e-handelsföretagen Sportamore och KitchenTime samt logistikföretaget Frode Laursen. ROCKWOOL-etableringen bekräftar vår position som en attraktiv etableringsort, säger David Hofmann, vd Eskilstuna Logistik och Etablering AB.

Avtal om markförvärv är uppe för beslut på kommunstyrelsens sammanträde den 10 oktober. Avtal skrivs mellan parterna den 11 oktober i Eskilstuna.

Om företaget

ROCKWOOL Group är ett globalt företag med danska rötter som producerar hållbara stenullslösningar. Med cirka 10 500 anställda i 38 länder är vi världens ledande leverantör av stenullslösningar, inklusive byggisolering, akustiska tak, ytterbeklädnadssystem, växtskyddslösningar, tekniska fibrer för industriellt bruk och isolering för processindustrin, marina och offshore.

För mer information, kontakta:

David Hofmann, VD Eskilstuna Logistik och Etablering AB,
073-851 13 01
,
david.hofmann@eskilstunalogistik.se

Nilüfer Sahin, Nordic Communications Manager, ROCKWOOL Nordics, (+45) 26 82 22 97,
nilufer.sahin@rockwool.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys