Connect with us

Marknadsnyheter

ROTTNEROS DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2018

Published

on

to, jul 26, 2018 08:00 CET

STARKT KVARTALSRESULTAT

  • Nettoomsättningen för andra kvartalet 2018 ökade med 26 % till 596 (472) MSEK.
  • Resultat efter finansiella poster för andra kvartalet ökade med 45 % till 90 (62) MSEK. Resultat per aktie för kvartalet steg med 50 % till 0,48 (0,32) SEK.
  • NBSK massaprisnoteringen under andra kvartalet 2018 var 33 % högre i SEK, jämfört med andra kvartalet 2017. Jämfört med första kvartalet 2018 var prisnivån i SEK 17 % högre.
  • Stigande vedpriser samt massaprissäkringar påverkar resultatet negativt.
  • Effektiviseringsarbetet pågår och har ett tydligt fokus på ökad lönsamhet.
  • Produktionsvolymen för kvartalet uppgick till 100,1 (101,4) tusen ton. Ett oplanerat stopp i Vallviks Bruk höll tillbaka tillväxten.
  • Investeringarna inom utvecklingsprogrammet Agenda 500 följer planen, både när det gäller kapacitetsökningar och kostnader.  
  • Utdelning till aktieägarna om 56 MSEK betalades under andra kvartalet.
  • Världens första ligninanläggning för biodrivmedel planeras att uppföras vid Vallviks Bruk.

VD-ORD: ÄNNU ETT STARKT KVARTAL – VINST PER AKTIE ÖKADE MED 50 %

Andra kvartalet präglades av fortsatt stark marknad med hög efterfrågan, stigande massapriser och en för oss gynnsam valutasituation. Den underliggande produktionstakten fortsatte att utvecklas positivt och kompenserade till stor del för det oplanerade och tidigare rapporterade stoppet i Vallviks Bruk.  

Nettoomsättningen ökade med hela 26 procent och uppgick till 596 (472) MSEK. Ökningen påverkades positivt av en stark efterfrågan och fortsatt stigande massapriser samt en stark dollar. Produktionsbortfallet i Vallvik minskade koncernens kvartalsproduktion med ca 6 procent.

Bortsett från stoppet i Vallvik utvecklades den underliggande produktionen mycket starkt och vi håller en hög och stabil produktion när bruken är igång.

Resultatet för kvartalet utvecklades mycket positivt. Den något lägre produktionsvolymen kompenserades med råge av högre massapriser och dollarkurs. Därtill bidrog vårt effektiviseringsarbete positivt genom att våra fasta kostnader minskade med 13 MSEK jämfört med andra kvartalet 2017. Det är framför allt massaprissäkringar och fortsatt höga vedkostnader som dock påverkade kvartalets resultat negativt. Efter en snörik vinter och mycket torr vår och försommar är vedsituationen fortfarande problematisk och vedpriserna har etablerat sig på en klart högre nivå.

Vi arbetar för att höja tillgängligheten
Massatillverkning är en komplicerad produktionsprocess som pågår kontinuerligt, d.v.s. dygnet runt sju dagar i veckan. Det finns lite eller inget utrymme för misstag om verksamheten ska nå full produktion. Produktionsstörningar som en följd av utrustning som går sönder är inte ovanliga i vår bransch. Vi arbetar därför systematiskt med att kartlägga, eliminera eller minimera riskerna för misstag och fel som kan leda till stopp i våra anläggningar. Arbetet har gett resultat. Senaste årens investeringar och kompetensförstärkning har medfört att vi etablerat oss på en högre och stabilare produktionsnivå jämfört med tidigare år. Framöver kommer vi att fortsätta satsa på och utveckla vårt förebyggande underhåll samt ett tydligt och modernt ledarskap som bygger en stark och ansvarstagande företagskultur utifrån våra gemensamma värderingar.

Kompetensutveckling är fortsatt central för att utveckla våra medarbetare. I och med rekryteringen av Kristin Israelsson som brukschef för Rottneros Bruk fullbordar vi uppbyggnaden av en organisation och ledningsgrupp som tillsammans leder Rottneros koncernen framåt. Målet är att fokusera på högre säkerhet, driva ökade produktions­volymer, ytterligare fokusera på hållbarhet och sist men inte minst öka effektiviteten samt dra nytta av den kompetens som redan finns idag i olika delar av koncernen.

Stämma vid Rottneros Bruk
I mitten av maj hölls årsstämma vid Rottneros Bruk. Ett 50-tal aktieägare hörsammade kallelsen. Innan sedvanliga stämmoförhandlingar i spegelsalen vid Rottneros Herrgård genomförde vi en bruksvisning. Det är andra året i rad vi höll en årsstämma i anslutning till vår verksamhet. Vi är stolta och glada för att kunna presentera hur den nya Rottneroskoncernen växer fram. Läs gärna mer om stämmoupplevelsen på sidan 21.

Minskade utsläpp i Rottneros Bruk
Under kvartalet driftsattes vår nya bioreningsanläggning i Rottneros Bruk. Anläggningen möter nya miljökrav samtidigt som dess produktion av metangas innebär att vi ytterligare minskar vårt behov av fossila bränslen. Anläggningen har kostat cirka 85 MSEK och ingår i vårt investeringsprogram som efter utgången av 2018 innebär att vi når en produktionskapacitet på 440 000 ton/år för koncernen.

Under andra halvåret räknar vi med att planenligt slutföra utbyggnaden av CTMP-linjen i Rottneros Bruk och installationen av svaggassystemet i Vallviks Bruk samt kunna öppna Rottneros Packagings produktionsanläggning i Sunne. En investering som ligger helt rätt i tiden och marknaden drivet av ett ökande intresse för miljövänliga förpackningar.

Marknad och utsikter
Marknaden är fortsatt mycket stark. Priserna fortsätter upp och vi ser inga tecken på att den gynnsamma balansen mellan utbud och efterfrågan ska dramatiskt förändras i närtid. Det enda orosmolnet utgörs av att vedsituationen inte har förbättrats som en följd av nuvarande torka och omfattande skogsbränder runt om i Sverige. Vi arbetar tillsammans med våra leverantörer för att förstå och bedöma konsekvenserna för oss.

Sammanfattningsvis visade första halvåret att vi gjort tydliga framsteg inom ramen för vår strategi att växa med lönsamhet i våra nischer. En gynnsam marknad och god effekt av produktions- och effektivitetshöjande åtgärder gör att vi ser positivt på utsikterna framöver.

Lennart Eberleh

(för fullständig rapport, se bifogad fil)

Denna information är sådan information som Rottneros AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 26 juli 2018 klockan 08.00. Denna rapport har upprättats i både en svensk och en engelsk version. Vid avvikelser mellan de två ska den svenska versionen gälla.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Lennart Eberleh, verkställande direktör och koncernchef Rottneros AB, +46 270 622 65

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.