Marknadsnyheter
Så kan omfördelning av stadens utrymmen skydda mot klimathot och pandemier
Det är en utmaning att tala om ökat invånarantal och förtätning av våra städer, samtidigt som ”social distansering” är på allas läppar. En ny studie från Sweco visar på möjligheter att både fördubbla antal invånare och arbetsplatser i en stadsdel samtidigt som boendemiljöer, grönytor och motståndskraft mot klimatförändringar förbättras. Studien presenteras i den senaste Urban Insight-rapporten Neigbourhoods of tomorrow.
Idag bor hälften av världens befolkning i städer, och 2050 väntas två tredjedelar göra det. Den snabba urbaniseringen ställer oss inför nya utmaningar – men också möjligheter. Även om det inte är klarlagt att det finns något samband mellan mer tätbefolkade städer och spridningen av Covid-19, visar pandemin att det är angeläget för tätorter att simultant hantera både virus-pandemier och hot från extremväder, värmeböljor, torka och skyfall.
En ny studie från Sweco visar att hållbar och smart utveckling som understöds av riktade klimatinsatser kan lösa den synbart olösliga ekvationen att fördubbla antalet invånare och arbetsplatser samtidigt som andelen grönytor fördubblas. Detta på ett sätt som dessutom både är klimatsmart och ökar boendekvaliteten samtidigt som den gynnar diversifierade och berikande upplevelser för människorna.
”Ett typiskt förtätningsprojekt, där Sweco Architects har gjort både hus och landskap är Lindholmspiren vid Göta älv. Där har en vacker gård skapats, med fokus på hållbarhet och människors välmående. I varje entréyta finns en lounge där boende kan mötas i en rymlig miljö. Parkeringsdäck under gården gör att ytor ovan mark frigörs och kan användas till gårdsytor med växter och vistelseytor. Det gör att Lindholmspiren består av många gemensamma generösa ytor, kompletterade av mindre privata, vilket ger möjlighet till sociala möten. För att fördröja dagvattenavrinning från området har man anlagt gröna tak och en del av dagvattnet leds till planteringsytor för fördröjning. Husen och gårdens höjdsättning har anpassats till högre vattennivåer i älven”, säger Sara Tärk, landskapsarkitekt på Sweco, och en av författarna till rapporten.
I rapporten, illustrerad av ett typiskt europeiskt stadsområde, minskas behovet av privat utrymme per invånare och allmänt utrymme per anställd med 20 procent. Detta tack vare avsevärt bättre tillgång till delade utrymmen, smartare lösningar i hemmet, bättre teknologi, distansarbete samt delad mobilitet. Genom att omfördela utrymmet i staden kan andelen park och offentlig plats ökas, ytor med kvaliteter som människor i staden kommit att uppskatta än mer nu under Corona-pandemin. För att det ska fungera krävs effektiv och flexibel markanvändning där ytornas kvalitet höjs och ges fler funktioner.
Neighbourhoods of Tomorrow: Designing for climate resilience in high density urban areas är den andra i en serie Urban Insight-rapporter från Sweco på temat Climate Action där Swecos experter belyser de specifika data, fakta och vetenskapliga rön som behövs för att planera och utforma säkra och hållbara samhällen för framtiden.
För ytterligare information, kontakta:
Sara Tärk, landskapsarkitekt på Sweco, 070-2330217, sara.tark@sweco.se
Sofie Sidoli, pressansvarig på Sweco, 010-484 50 20 (endast press), sofie.sidoli@sweco.se
Sweco planerar och utformar framtidens samhällen och städer. Resultatet av vårt arbete blir hållbara byggnader, effektiv infrastruktur och tillgång till el och rent vatten. Med 17 000 medarbetare i Europa kan vi erbjuda våra kunder rätt kompetens för varje sammanhang. Vi genomför uppdrag i 70 länder varje år. Sweco är det ledande konsultföretaget inom teknik och arkitektur i Europa med en omsättning på cirka 20,6 miljarder SEK. Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm. För ytterligare information, www.swecogroup.com.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke