Marknadsnyheter
Så sparar snusare tusenlappar när priset på prillan rusar

Stigande priser drabbar alla – så även snusare. Nyligen meddelade ledande snustillverkare att de höjer priset på snus med 3 kronor per dosa och den generella trenden är att snuset blir dyrare, inte minst på grund av en färsk skattehöjning på tobak vid årsskiftet. Faktum är att snittpriset på prillor rusat med 24 procent på två år.
På grund av skatt och andra kostnader har en dosa snus i snitt blivit 24 procent dyrare på två år. Men det finns tusenlappar att spara för svenska snusare. På uppdrag av Snusbolaget har Norstat gjort en omfattande kartläggning vad snus kostar i olika butiker runt om i landet. Dyrast är det att handla snus i närbutiker (7-Eleven, Pressbyrån & OKQ8) och billigast i större volymer på nätet. 7-Eleven är den butik som har genomsnittligt högst pris på snus enligt undersökningen.
Som exempel kan produkten LD Original Stark Portion tas, där snittpriset för 10 dosor i matbutik ligger på 310 kr respektive 450 kr för närbutik enligt undersökningen. Det innebär en prisskillnad på 82 kr respektive 222 kr mot det genomsnittliga priset för 10-pack online, 228 kr. Just varumärket LD är det där det råder störst skillnad i butik jämfört med onlinebutiker. Det är nära dubbelt så dyrt i butik jämfört med nätet.
Så sparar du tusenlappar på Sveriges mest sålda snus
För den som snusar ONE Blå, Sveriges mest sålda snus, finns det pengar att spara. Man sparar 3 675 kr per år om man snusar som genomsnittssvensken, 208 dosor (4 dosor i veckan), om man handlar 10-pack online jämfört 10-pack i närbutik (7-Eleven, Pressbyrån & OKQ8).
– Många snusare handlar sin dosa där och då den tar slut. Att slinka in i närbutiken blir tusentals kronor dyrare på ett år jämfört med att planera sitt köp och handla online. Med tanke på att allt blir dyrare är det viktigt att handlare smartare, säger Markus Lindblad, kommunikationschef på Snusbolaget.se
Översikt – prisjämförelse
Produkt | Närbutik | Matbutik | Online |
Knox White Portion– pris för 10 dosor | 450 kr | 335 kr | 299 kr |
Ettan Lössnus– pris för 10 dosor | 707 kr | 644 kr | 604 kr |
LD Original Stark Portion 10-pack– pris för 10 dosor | 450 kr | 310 kr | 228 kr |
LOOP Jalapeño Lime Strong– pris för 10 dosor | 472 kr | 452 kr | 372 kr |
För ytterligare prisjämförelse av olika snusmärken, se https://www.snusbolaget.se/snusjournalen/snuspriser-sverige-offline-vs-online/
Om undersökningen
Snusbolaget gav Norstat Sverige AB uppdraget att göra en priskontroll av 15 olika snussorter och hur dessa skiljer sig mellan fysisk butik och online. Uppdraget gavs januari 2023, och genomfördes 16-24 januari 2023. Norstat Sverige AB har med egen personal hämtat data på platser i Stockholm, Malmö och Göteborg samt online.
Om Norstat Sverige AB
Norstat Sverige AB är Nordens största datainsamlare inom marknadsundersökningar. Norstat AB Sverige nyttjar egen personal och system för att genomföra undersökningar och uppdrag i samtliga nordiska länder. Norstat är certifierade enligt ISO9001:2008 (Data processer, Finans, IT) Som medlemmar i ESOMAR följer man alla branschens riktlinjer för genomförande av marknadsundersökningar.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke