Marknadsnyheter
Sandvik har förvärvat precisionsverktygstillverkaren Sphinx Tools
Sandvik har förvärvat 100% av aktierna i Schweizbaserade Sphinx Tools Ltd och dess helägda dotterbolag P. Rieger Werkzeugfabrik AG (”Sphinx Tools”). Sphinx Tools erbjudande består främst av solida precisionsverktyg (mikroverktyg) och kirurgiska skärverktyg. Kunderna finns främst inom fordons-, flyg- och medicinsegmenten. Företaget kommer att rapporteras i Sandvik Coromant, en division inom Sandvik Manufacturing and Machining Solutions.
− Med förvärvet av Sphinx Tools fortsätter vi att leverera på vår tillväxtstrategi. Att stärka vår position inom runda verktyg är en strategisk prioritet för vår verksamhet inom maskinbearbetningslösningar och med detta kommer vi att utöka vår produktportfölj inom mikroverktyg, ett område med hög tillväxt, säger Stefan Widing, VD och koncernchef för Sandvik.
Sphinx Tools förbättrar Sandvik Coromants produktutbud inom solida runda verktyg och är en etablerad aktör på den närliggande marknaden för kirurgiska skärverktyg. Företaget finns i Europa med tre produktionsanläggningar i Schweiz och har global distribution.
− Förvärvet av Sphinx Tools passar mycket väl in i vår strategi att stärka vår position inom runda verktyg. Med Sphinx Tools får vi möjlighet att ta en globalt ledande position inom mikroverktyg, en premiumnisch inom runda verktyg, utöka vår produktportfölj och gå in i ett närliggande område med kirurgiska verktyg. Vi är mycket glada över att välkomna Sphinx Tools till koncernen, säger Nadine Crauwels, chef för Sandvik Machining Solutions.
Sphinx Tools grundades 1994, har cirka 115 anställda och har sitt huvudkontor i Schweiz. Under 2021 omsatte bolaget cirka 292 MSEK. Påverkan på Sandvik Manufacturing and Machining Solutions EBITA-marginal är neutral. Påverkan på Sandviks resultat per aktie kommer att vara begränsad, men något positiv. Parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen.
Stockholm, 8 augusti, 2022
Sandvik AB
För ytterligare information kontakta Louise Tjeder, chef för investerarrelationer, tel. 070 782 6374 eller Johannes Hellström, presschef, tel. 070 721 1008.
—————————————————————————————————————————————–
Sandvik-koncernen
Sandvik är en global högteknologisk industrikoncern med lösningar som förbättrar produktivitet, lönsamhet och hållbarhet i tillverkningsindustrin, gruvindustrin och infrastrukturindustrin. Vi ligger i framkant av digitaliseringen och fokuserar på att optimera våra kunders processer. Vårt världsledande erbjudande inkluderar utrustning, verktyg, tjänster och digitala lösningar för metallbearbetning, gruvbrytning, bergavverkning, krossning och sortering, samt avancerade material. Koncernen hade 2021 omkring 44 000 medarbetare och en försäljning på cirka 99 miljarder SEK i runt 150 länder.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke