Marknadsnyheter
Sänkt ränta och fortsatt ökad fart på bostadsmarknaden i Uppsala

Nu sänker Riksbanken räntan och priserna på bostadsrätter i Uppsala steg något under april medan villapriserna gick ner något. Men antalet försäljningar har ökat med hela 27 procent på bostadsrätter och villor med 7 procent.
– Med fler positiva besked kan man lättare räkna på bostadsaffären, säger Ulrika Lööf, fastighetsmäklare på Riksmäklaren i Uppsala.
Den positiva trenden med fler antal affärer håller i sig i Uppsala. Även om prisbilden ligger stabil mot månaden före märks det en betydligt högre aktivitet på marknaden.
– Den dolda prisnedgången som funnits i och med att färre köpare och säljare kunde mötas förra året är borta nu, säger Ulrika Lööf.
Ett stabilare ekonomiskt läge i Sverige är troligtvis en bidragande orsak till att fler ger sig ut på bostadsmarknaden igen.
– Även om räntesänkningen kanske inte kommer märkas direkt i plånboken är det positivare nu och bra läge att köpa ny bostad, säger Ulrika Lööf.
Kommer den positiva trenden att hålla i sig?
– Riksbanken flaggar ju för ytterligare räntesänkningar under hösten så det tror jag absolut. Det märks också på att nyproduktionsprojekten kommer igång igen, säger Ulrika Lööf.
Utbudet ökar samtidigt som efterfrågan ökar, vilka konsekvenser får det och hur ska man tänka som säljare eller köpare?
– Nu är vi tillbaka på en stabilare marknad vilket ger trygghet till både köpare och säljare. Men självklart ska man fortfarande som köpare räkna ordentligt på affären och kolla föreningens ekonomi, säger Ulrika Lööf.
Riksmäklarens Presskontakt:
Ulrika Lööf
Delägare
Tel. 070-201 43 93
Mejl: ulrika.loof@riksmaklaren.se
Riksmäklaren Uppsala
Efter 50 år i branschen har vi en väl beprövad och utvecklad mäklartjänst som tagits fram för att möta efterfrågan på marknaden. För oss är det viktigt att vi håller hög standard under hela försäljningsprocessen, att vi är engagerade, lojala och kunniga. Vi fokuserar på varje enskild kund och kundens unika situation. Vi tror på att bygga långsiktiga relationer med våra kunder som Mäklaren genom livet.
Riksmäklaren – Mäklaren genom livet
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke