Connect with us

Marknadsnyheter

Sara Kulturhus vinner Träpriset

Published

on

”En högtflygande ambition som når sitt konstnärliga crescendo i foajén som genom sin nästan hundraprocentiga materialkonsekvens framstår som ett av svensk samtidsarkitekturs mest karakteristiska rum; en gyllene sal för en mer klimatvänlig tid”. Så beskriver juryn Sara Kulturhus när byggnaden belönas med Träpriset 2024. Priset delades ut under en direktsänd prisutdelning igår kväll.

Träpriset delas ut var fjärde år av Svenskt Trä till en byggnad som representerar god svensk arkitektur i trä och speglar tiden vi lever i. Av hela 145 tävlingsbidrag står nu Sara Kulturhus i Skellefteå klar som vinnare. Med sina 20 våningar och banbrytande design är byggnaden inte bara en av världens högsta träbyggnader utan den har även satt en ny standard för träkonstruktion och hållbar arkitektur. Juryn beskriver bland annat Sara Kulturhus som ett hus att samlas kring och en byggnad som signalerar att Skellefteå vill ligga i framkant inom träbyggandet, inte bara i Sverige utan i världen.

– Vi är väldigt glada och stolta över att tilldelas en så prestigefylld utmärkelse som Träpriset. Det är en bekräftelse på vårt engagemang för att tänja på gränserna för vad som är möjligt att bygga i trä, något som har ställt höga krav på både kunskap och nytänkande, säger Robert Schmitz och Oskar Norelius, ansvariga arkitekter, White Arkitekter.

Innan stadskärnan i Skellefteå moderniserades hade staden en lång tradition av träbyggande. Gestaltningen av Sara Kulturhus är en hyllning till denna rika tradition och med hjälp av innovativ teknik och gestaltning har stadens träarv förts in i en ny era.

– Sara Kulturhus är i en ny skala för Skellefteå samtidigt som byggnaden är sprungen ur stadens identitet, kunskap och tradition. Som landmärke knyter den samman stadens arv med stadens engagemang för en hållbar framtid och grön omställning, fortsätter Robert Schmitz och Oskar Norelius, ansvariga arkitekter, White Arkitekter.

Det kulturella navet rymmer Skellefteå konsthall, Museum Anna Nordlander, Västerbottensteatern, det nya stadsbiblioteket och The Wood Hotel, komplett med restaurang, spa och konferenscenter. Genom att samla dessa funktioner under ett tak främjar Sara Kulturhus samarbete, gemenskap och samtal och har blivit ett offentligt vardagsrum för såväl invånarna som turister från hela världen.

Juryns motivering
Gruvsamhället Skellefteå växer. 72 000 invånare ska bli 100 000 på bara tio år. Sara kulturhus är huset att samlas kring. Medan biblioteket och teatern vackert sluter stadens centrala torgplats signalerar den 20 våningar höga hotellskrapan att Skellefteå vill ligga i framkant inom träbyggandet, inte bara i Sverige utan i världen. En högtflygande ambition som når sitt konstnärliga crescendo i foajén som genom sin nästan hundraprocentiga materialkonsekvens framstår som ett av svensk samtidsarkitekturs mest karakteristiska rum; en gyllene sal för en mer klimatvänlig tid.

För mer information:
Louise Lundberg, Head of Public Relations, White Arkitekter
+46 73 722 51 69
louise.lundberg@white.se

White Arkitekter är ett av Skandinaviens ledande arkitektkontor. Vi arbetar med hållbar arkitektur, design och stadsutveckling i en internationell kontext för nuvarande och kommande generationer. Vår mission är att, med arkitekturens kraft, driva omställningen till ett hållbart liv. Vår vision är att 2030 ska alla våra projekt vara formstarka, regenerativa och klimatneutrala. Vi är ett medarbetarägt arkitekturkollektiv som utgörs av cirka 700 medarbetare med närvaro i Sverige, Norge, Storbritannien, Tyskland, Kanada och Östafrika.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys