Connect with us

Marknadsnyheter

SBAB Bank flyttar sitt Stockholmskontor inom Fabeges fastighetsbestånd

Published

on

Fabege har tecknat ett hyresavtal med SBAB Bank (Publ) om cirka 5 100 kvm i fastigheten Barnhusväderkvarnen 36 på Drottninggatan 89 i Stockholm. Tillträde planeras till april 2026 och avtalet löper i 8 år.

SBAB hyr sedan tio år tillbaka cirka 5 800 kvm kontorsyta i Fabeges fastighet Fräsaren 10 på Svetsarvägen 24 i Solna Business Park. I samband med att avtalet löper ut så väljer de att omlokalisera till Barnhusväderkvarnen 36. Nettouthyrningseffekten för Fabege blir 20,8 Mkr. Booli Search Technologies, som är en del av SBAB, kommer att samlokalisera på den nya adressen.

Barnhusväderkvarnen 36 är en fullservicefastighet med bland annat gemensam reception, konferenscenter, restauranger, café, lummig innergård, takterrass, cykelgarage, tränings- och omklädningsrum. Fastigheten är certifierad enligt BREEAM In-Use Very Good. Barnhusväderkvarnen 36 ligger runt hörnet från Tegnerlunden och mitt emellan Odenplan och Hötorget med närhet till flera tunnelbanestationer. Närområdet erbjuder en stor variation av service och shopping.

Det är en styrka att vi har möjlighet att erbjuda våra kunder moderna kontor både i city och utanför tullarna vid en omlokalisering. Vi har tidigare framgångsrikt bland annat flyttat både ICA och Tietoevry inom vårt bestånd, säger Sofia Ranji, Uthyrningschef Projekt på Fabege.

Fabege AB (publ)

 

 

 

 

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Sofia Ranji, Uthyrningschef Projekt, tel 073-387 18 73, sofia.ranji@fabege.se
Oskar Sköld, Marknadsområdeschef City, tel 070-518 30 87, oskar.skold@fabege.se

Med fokus på främst kommersiella fastigheter, utvecklar Fabege attraktiva platser i Stockholmsområdet. Vi är en närvarande partner som, med människan i centrum, nytänkande, ansvarsfullt och flexibelt, skapar förutsättningar för företag, platser och vår stad att utvecklas. Vårt perspektiv och ägande är långsiktigt. Vi vet att när vi skapar hållbart, skapar vi också värde. Fabegeaktien är noterad på Nasdaq Stockholm, Large Cap-segmentet. För mer information, vänligen besök oss på fabege.se.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys