Connect with us

Marknadsnyheter

Scandi Standard (SCST SS) – Nya finansiella mål

Published

on

Scandi Standard AB (publ.) (”Scandi Standard” eller ”koncernen”) presenterar nya finansiella mål för perioden till 2027.

  • Organisk tillväxt på 5-7% per år
  • EBIT-marginal på över 6 %
  • Avkastning på sysselsatt kapital på över 15 %

Under perioden har Scandi Standard som målsättning att gradvis expandera EBIT/kg (Grill vikt) till en nivå på SEK 3 eller högre, vilket motsvarar en EBIT-marginal på mer än 6 % och en avkastning på sysselsatt kapital på över 15 %. Under de första nio månaderna 2023 har EBIT/kg varit SEK 1.75.

Den underliggande intäktstillväxten förväntas drivas av en disciplinerad tillväxt i linje med marknaden inom Ready-to-cook, en stark återhämtning och tillväxt inom Ready-to-eat i kombination med förbättrad produktmix och försäljnings utveckling før koncernen.

Hållbarhetsmålen för 2030 är oförändrade.

  • 50 % minskning av koldioxidutsläppen i den egna verksamheten (scope 1 och 2) samt i värdekedjan (scope 3).
  • <1 % av flockarna behandlade med antibiotika.
  • LTIFR <15

Scandi Standard förväntar sig att bibehålla en utdelning på cirka 60 % av nettointäkterna och en bruttosoliditetsgrad på under 2,5 ggr (NIBD/EBITDA).

”När vi nu med framgång har återhämtat oss från en tuff period med hög inflation ser jag fram emot att lyfta Scandi Standard till nästa nivå. Tillsammans med mitt team har jag tagit fram en robust plan för att expandera marginalerna väsentligt och samtidigt nå en stabil tillväxt för vår verksamhet. Jag ser fram emot att berätta om de här planerna på kapitalmarknadsdagen imorgon”, säger Jonas Tunestål, VD för Scandi Standard.

Scandi Standard kommer att presentera sina planer mer i detalj på Kapitalmarknadsdagen den 28 november 2023, kl. 09.30-12.00 CET. En webbsändning från kapitalmarknadsdagen och presentationsmaterial kommer att publiceras på

https://www.investis-live.com/scandi-standard/65563789c43e3c0d00dc14aa/qufqk

Länken till webbsändningen tillsammans med presentationsmaterialet kommer att finnas tillgänglig på

https://investors.scandistandard.com/en

För mer information, vänligen kontakta:
Henrik Heiberg, Head of M&A, Financing & IR Tfn: +47 917 47 724

 

Detta pressmeddelande innehåller insiderinformation som Scandi Standard AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande av ovanstående kontaktpersoner klockan 19:55 den 27 november 2023.

 

Om Scandi Standard
Scandi Standard är den ledande producenten av kycklingbaserade livsmedelsprodukter i Norden och Irland. Bolaget producerar, marknadsför och säljer förädlade, kylda och frysta produkter under de välkända varumärkena Kronfågel, Danpo, Den Stolte Hane, Manor Farm och Naapurin Maalaiskana. I Norge produceras och säljs även ägg. Vi är tillsammans cirka 3 200 medarbetare med en årlig omsättning på mer än 12 miljarder kronor. För mer information se www.scandistandard.com.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys