Connect with us

Marknadsnyheter

Schweiz ledande friluftskedja Bächli Bergsport, ny återförsäljare av OrganoTex

Published

on

OrganoClicks varumärke OrganoTex lanseras nu hos schweiziska friluftskedjan Bächli Bergsport. Bächli Bergsport är Schweiz ledande återförsäljare av frilufts- och sportutrustning med butiker i hela Schweiz.

Bächli Bergsport Store.jpg

Med Bächli som ny återförsäljare fortsätter OrganoTex sin internationella expansion till Schweiz, i linje med OrganoClicks strategiska tillväxtplan.

”Vi är mycket glada över att inleda detta samarbete med Bächli. Denna möjlighet ger oss möjlighet att nå en ny stor grupp av konsumenter i Schweiz och ytterligare stärka vår närvaro i Europa. Efterfrågan på våra produkter är stor och detta samarbete visar ytterligare att konsumenter söker miljömärkta och effektiva produkter för textilimpregnering”, säger Susanne Karlsson, försäljningschef för OrganoTex® på OrganoClick.

Om Bächli Bergsport:

Bächli Bergsport är Schweiz ledande återförsäljare som specialiserar sig på utomhus- och bergsklättringsutrustning. Företaget grundades 1974 och erbjuder ett omfattande urval av produkter för bergsklättring, camping, vandring, klättring, skidbergsklättring och andra utomhusaktiviteter. Med 14 butiker över hela Schweiz är Bächli känt för sin expertrådgivning, premiumproduktsortiment och engagemang för hållbarhet inom friluftsutrustning.

Om OrganoTex:

OrganoTex är en svensk innovation som bygger på en patenterad grön teknologi, inspirerad av lotusblommans vattenavvisande egenskaper. Inom varumärket finns textil- och skoimpregnering, tvättmedel för funktionsplagg samt industriell DWR. Alla produkter är PFAS-fria och lätt biologiskt nedbrytbara – för att inget ska finnas kvar i naturen. OrganoTex utvecklas och tillverkas av det svenska miljöteknikbolaget OrganoClick. För sina gröna innovationer har OrganoClick vunnit en rad priser.

Kontakt:
Susanne Karlsson, Försäljningschef OrganoTex på OrganoClick, susanne.karlsson@organoclick.com, +46(0)721945272
https://organotex.com/media-room/

……………………………………………………………………………..

Om OrganoClick 

OrganoClick är ett svenskt grönt kemibolag, grundad 2006. Affärsidén är att ersätta dold plast och skadliga kemikalier i fiberbaserade material med gröna kemiska lösningar baserade på fossilfri råvara. Utifrån bolagets patenterade ”OrganoClick”-teknologier vilka är inspirerade av naturens kemi, utvecklar, producerar och marknadsför OrganoClick en rad produkter med syftet att möjliggöra en grön omställning. Exempelvis det biobaserade bindemedlet OC-BioBinder för nonwoven- och pappersindustrin, den biologiskt nedbrytbara textilimpregneringen OrganoTex® för konsument och textilindustrin, den biocidfria träskyddstekniken OrganoWood® för träbehandlingsbolag och byggindustrin, samt miljömärkta underhållsprodukter för villaägare under varumärket BIOkleen. OrganoClick grundades som ett spin-off från Stockholms universitet och Sveriges lantbruksuniversitet och har för sina gröna innovationer fått flera utmärkelser, däribland utsedd till en ”Climate Solver” av Världsnaturfonden–WWF. Bolaget är noterad på Nasdaq First North Growth Market och har sitt huvudkontor, produktion och FoU i Täby, norr om Stockholm. OrganoClicks Certified Adviser på Nasdaq First North Growth Market är Mangold Fondkommission AB, tel: +46 (0)8 503 01 551, email: ca@mangold.se. 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys