Marknadsnyheter
Science Based Targets initiative godkänner Scandi Standards långsiktiga klimatmål


Scandi Standards klimatmål har blivit godkända av Science Based Targets initiative (SBTi) enligt både de nya riktlinjerna för skogs- och jordbrukssektorn (FLAG) och Net-Zero standarden. Målen är en viktig del av vårt långsiktiga åtagande att minska vår klimatpåverkan och bidra till en minskad global uppvärmning enligt Parisavtalet.
– Klimatet är en av de mest kritiska frågorna i vår tid, och Scandi Standard vill bidra till att minska utsläppen och identifiera och hantera de risker som följer av klimatförändringarna. Därför är jag stolt över att vi nu, som ett av en handfull svenska bolag, har fått våra kort- och långsiktiga, vetenskapligt baserade FLAG- mål godkända av SBTi. Vi vill genom att minska vår påverkan på klimatet säkerställa att kyckling är en del av lösningen i en framtida, hållbar och ansvarfull livsmedelsproduktion, säger Ida Ljungkvist Group Sustainability Director, Scandi Standard.
För att bidra till att möta de globala utmaningarna inom klimatområdet har Scandi Standard satt upp ambitiösa klimatmål, dessa godkändes av SBTi för första gången under våren 2023. I linje med nya krav så har målen nu uppdaterats och stärkts ytterligare och Science Based Targets initiative (SBTi) har validerat att de vetenskapligt baserade målen för minskning av växthusgasutsläpp som lämnats in av Scandi Standard överensstämmer med SBTi Corporate Net-Zero Standard och SBTi Forest, Land and Agriculture Guidance.
Målen visar hur Scandi Standard ska minska sina utsläpp fram till 2030 respektive 2050.
Kortsiktiga mål 2030
Energi & Industri: Scandi Standard åtar sig att minska absoluta scope 1 och 2 växthusgasutsläpp med 42% till 2030 från ett basår 2021.
Scandi Standard åtar sig också att minska absoluta scope 3 växthusgasutsläpp med 42% under samma tidsperiod.
FLAG (utsläpp från skog, mark och jordbruk): Scandi Standard åtar sig att minska absoluta scope 1 och 3 FLAG växthusgasutsläpp med 30,3% till 2030 från 2021 års nivåer. Målet inkluderar FLAG-utsläpp och upptag. Scandi Standard åtar sig också att ingen avskogning ska ske för de primära avskogningskopplade råvarorna, med ett måldatum för 2025.
Långsiktiga mål 2050
Energi & Industri: Scandi Standard åtar sig att minska absoluta scope 1 och 2 GHG-utsläpp med 90% till 2050 från ett basår 2021.
Scandi Standard åtar sig också att minska absoluta scope 3 GHG-utsläpp med 90% under samma tidsperiod.
FLAG (utsläpp från skog, mark och jordbruk): Scandi Standard åtar sig att minska absoluta scope 1 och 3 FLAG växthusgasutsläpp med 72% till 2050 från 2021 års nivåer. Målet inkluderar FLAG-utsläpp och upptag.
– Scandi Standards godkända långsiktiga klimatmål enligt Net-Zero standarden är ett viktigt steg i vårt åtagande att bekämpa klimatförändringar, uppnå våra ambitiösa klimatmål och bidra till en hållbar framtid, säger Jonas Tunestål, CEO Scandi Standard.
För att uppnå målen finns en tydlig strategi med integrerad hållbarhet i alla investeringar och involvering av alla delar av företaget samt vår värdekedja. Scandi Standard ska fokusera på energieffektivisering, förnybar energi, förbättring av leverantörskedjan, innovation och teknik, samt engagemang och samarbete inom bolaget.
Om Science Based Targets initiative: SBTi är ett samarbete mellan CDP, FN:s Global Compact, World Resources Institute och WWF som oberoende bedömer och godkänner företags klimatmål mot den senaste vetenskapen. Här kan du läsa mer om Science Based Targets: http://sciencebasedtargets.org/
Om Scandi Standard
Scandi Standard är den ledande producenten av kylda, frysta och färdiglagade kycklingprodukter i Norden och på Irland. I Norge producerar och säljer Scandi Standard även ägg. Varje dag, inom allt vi gör, ser vi till att våra produkter lever upp till den högsta nivån av kvalitet, innovation och hållbarhet. Bland våra välkända varumärken återfinns Kronfågel, Den Danske Familje Gårde, Den Stolte Hane, Sicín Sásta och Naapurin Maalaiskana. Våra kunder finns inom dagligvaruhandeln, restauranger och storhushåll samt livsmedelsindustrin och vi exporterar till mer än 40 länder. Scandi Standard har cirka 3 000 medarbetare och en årlig omsättning på över 12 miljarder SEK. Läs mer på scandistandard.com
Lina Berggrén
Communications Manager
lina.berggren@scandistandard.com
+46 731 50 55 54
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke