Marknadsnyheter
Securitas AB Delårsrapport januari–juni 2022
April–juni 2022
- Försäljning 30 535 MSEK (26 499)
- Organisk försäljningstillväxt 6 procent (8)
- Rörelseresultat före avskrivningar 1 760 MSEK (1 471)
- Rörelsemarginal 5,8 procent (5,6)
- Jämförelsestörande poster –226 MSEK (–259), främst hänförliga till de tidigare kommunicerade transformationsprogrammen
- Vinst per aktie 2,79 SEK (2,09)
- Vinst per aktie, före jämförelsestörande poster, 3,33 SEK (2,64)
- Rörelsens kassaflöde 53 procent (63)
Januari-juni 2022
- Försäljning 59 133 MSEK (52 313)
- Organisk försäljningstillväxt 5 procent (4)
- Rörelseresultat före avskrivningar 3 212 MSEK (2 727)
- Rörelsemarginal 5,4 procent (5,2)
- Jämförelsestörande poster –360 MSEK (–395), främst hänförliga till de tidigare kommunicerade transform-ationsprogrammen
- Vinst per aktie 5,09 SEK (3,95)
- Vinst per aktie, före jämförelsestörande poster, 5,90 SEK (4,75)
- Nettoskuld i relation till EBITDA 2,2 (2,2)
- Rörelsens kassaflöde 25 procent (81)
Koncernchefens kommentarer
”Starkt operativt resultat och förvärvet av Stanley Security slutfört”
Vi genomför vår strategi för att bli den ledande partnern för säkerhetslösningar med världsledande teknik och expertis för våra kunder. Vi levererade en rekordhög lönsamhet och förbättrade rörelsemarginalen till 5,8 procent (5,6) i det andra kvartalet, en nivå som är markant högre än åren innan pandemin.
Den goda drivkraften inom affärsverksamheten accelererade i det andra kvartalet med en organisk försäljningstillväxt på 6 procent (8), driven av Europa och Ibero-Amerika. Organisk försäljningstillväxt i Nordamerika var som planerat negativ i det andra kvartalet på grund av de avslutade kontrakten med låg marginal förra året samt lägre tilläggsförsäljning. Den underliggande verksamheten i Nordamerika utvecklades dock mycket bra och vi förväntar oss en positiv organisk försäljningstillväxt i det tredje kvartalet.
Drivkraften i försäljningen av säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet med hög marginal var stark i det andra kvartalet med 13 procents valutajusterad försäljningstillväxt, vilket utgjorde 23 procent (22) av koncernens försäljning.
Koncernens rörelseresultat justerat för valutakursförändringar ökade med 8 procent i det andra kvartalet. Vår verksamhet i Nordamerika respektive Ibero-Amerika redovisade starka marginalförbättringar. Europa förbättrades bra jämfört med det första kvartalet med stark förbättring av rörelseresultatet jämfört med föregående år, trots fortsatt press från kostnader hänförliga till arbetskraftsbrist och sjukfrånvaro. Den höga inflationen som råder är utmanande inom koncernen, men vi lyckades framgångsrikt att hantera en positiv balans i pris- och lönekostnadsökningarna. Att aktivt hantera prishöjningarna är fortsatt en viktig prioritering för att säkerställa att vi levererar kvalitet till våra kunder.
Vårt starka fokus på att förbättra kunderbjudandet och lönsamhet visade sig genom den högre försäljningen av säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet inom samtliga segment tillsammans med positiv påverkan från aktiv förvaltning av kontraktsportföljen och våra transformationsprogram.
ATT SKAPA DET NYA SECURITAS
Transformationsprogrammet i Nordamerika som avslutades 2021 genererar nu värde i den dagliga verksamheten och bidrar till utvecklingen av rörelsemarginalen. De pågående transformationsprogrammen i Europa och Ibero-Amerika utvecklas enligt plan och vi förväntar oss att realisera stora finansiella och operativa effekter de kommande åren.
I det andra kvartalet nådde vi en viktig milstolpe inom hållbarhet som det första stora företaget i branschen då vi skrev under Science Based Targets initiative (SBTi) åtagande och vi kommer nu att börja processen att utveckla och validera mål för att minska koncernens klimatpåverkan.
Den 22 juli slutförde vi förvärvet av Stanley Security. Vi är mycket glada att förvärvet nu är formellt klart och jag välkomnar alla Stanley Securitys kunder och medarbetare till Securitas. Vårt gemensamma förberedande integrationsarbete har varit omfattande och vi ser nu fram emot att öka takten i vår gemensamma resa och att snarast genomföra vår plan för värdeskapande.
Att föra samman våra två framstående företag är en branschdefinierande händelse. Genom att kombinera vår kunskap och expertis banar det väg för en starkare tillväxt tack vare ett enastående kunderbjudande och vi förväntar oss stora möjligheter till marginalförbättring framöver. Våra delade värderingar och höga hållbarhetsambitioner ger oss möjligheten att använda vår potential för att erbjuda teknikbaserade säkerhetslös-ningar som skapar långsiktigt värde för våra kunder, våra aktieägare och samhället i stort.
Vi ser fram emot att uppdatera er på vår strategi och informera om våra nya finansiella mål på vår Investor update den 24 augusti. Alla aktieägare är välkomna på denna spännande resa genom att delta i företrädesemissionen, som lanseras i september, vilken är kopplad till transaktionen.
Magnus Ahlqvist
VD och koncernchef
KALENDER FINANSIELL INFORMATION
24 augusti 2022 kl. 14.00
Investor update
8 november 2022, ca. kl. 13.00
Delårsrapport januari–september 2022
7 februari 2023, ca. kl. 13.00
Helårsrapport januari–december 2022
För ytterligare information om Securitas IR-aktiviteter, se
www.securitas.com/sv/investerare/finansiell-kalender
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Analytiker och media är välkomna att delta i en telefonkonferens den 28 juli 2022 kl. 14.30, där Securitas VD och koncernchef Magnus Ahlqvist och finansdirektör Andreas Lindback presenterar rapporten och svarar på frågor. Telefonkonferensen kommer också att ljudsändas via Securitas hemsida. För att delta i telefonkonferensen under mötet, vänligen ring fem minuter innan mötet börjar, från:
USA: + 1 631 913 1422
Sverige: + 46 8 566 426 51
Storbritannien: + 44 333 3000 804
Vänligen använd följande pinkod för telefonkonferensen: 621 490 78#
Ljudsändningen av telefonkonferensen kan följas på denna länk:
www.securitas.com/sv/investerare/webbsandningar/.
En inspelad version av ljudsändningen kommer att vara tillgänglig på
www.securitas.com/sv/investerare/webbsandningar/ efter telefonkonferensen.
För ytterligare information kontakta:
Micaela Sjökvist, IR-chef, 076-116 7443
OM SECURITAS
Securitas har en ledande lokal och global marknadsnärvaro med verksamhet på 47 marknader. Våra verk-samheter är organiserade i tre affärssegment: Security Services North America, Security Services Europe och Security Services Ibero-America. Vi har också verksamhet i Afrika, Mellanöstern, Asien och Australien, vilka utgör divisionen AMEA. Securitas har kunder av alla storlekar, inom många olika branscher och kundsegment. Säkerhetslösningar baserade på kundens behov skapas genom olika kombinationer av platsanknuten bevakning, mobil bevakning och fjärrövervakning, elektronisk säkerhet, brandskydd och trygghetslösningar samt riskhantering för företag. Vi anpassar våra lösningar efter de risker och behov som varje kund har genom ökat kundengagemang och kontinuerligt ökad kunskap. Securitas är börsnoterat i Large Cap-segmentet på Nasdaq Stockholm.
Koncernens strategi
Securitas leder omvandlingen av säkerhetsbranschen genom att sätta våra kunder i hjärtat av vår verksamhet. Vi löser våra kunders säkerhetsbehov genom att erbjuda kvalificerade och engagerade medarbetare, djup expertis och innovation inom alla våra säkerhetstjänster, förmågan att kombinera tjänster till lösningar och genom att använda data för ytterligare intelligens. För att verkställa vår strategi att bli en partner inom säkerhetslösningar med världsledande teknik och expertis, fokuserar vi på fyra områden: att stärka våra medarbetare, kundengagemang, ledarskap inom säkerhetstjänster och innovation, samt effektivitet.
Koncernens finansiella mål
Securitas har tre finansiella mål:
- En genomsnittlig ökning av vinst per aktie med 10 procent per år
- Nettoskuld i relation till EBITDA om i genomsnitt 2,5
- Rörelsens kassaflöde ska vara 70 till 80 procent av rörelseresultatet före avskrivningar
Securitas har också uttalat en ambition om strategisk omvandling – att fördubbla försäljningen av säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet till 2023, jämfört med 2018.
Securitas AB (publ.)
Box 12307, 102 28 Stockholm,
Sverige
Besöksadress:
Lindhagensplan 70
Telefon: +46 10 470 30 00
Organisationsnummer:
556302–7241
www.securitas.com
Denna information är sådan som Securitas AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande kl 13.00 torsdagen den 28 juli 2022.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
