Marknadsnyheter
Sensidose AB: Stark försäljningstillväxt de fyra första månaderna 2022. Försäljningen ökar +27% jämfört med samma period 2021 trots komponentbrist.
Sensidose läkemedel Flexilev ordineras av läkare till patienter med avancerad Parkinson som befinner sig i så kallad sviktfas. Sedan 2020 har försäljningsutvecklingen påverkats av pandemin samt brist på vissa nyckelkomponenter till följd av störningar i internationella leveranskedjor. Trots detta ökade försäljningen med 27% jämfört med de fyra första månaderna 2021 och blev bolagets bästa tertial någonsin.
Sensidose säljer och marknadsför det patenterade läkemedlet Flexilev till patienter med avancerad Parkinsons sjukdom. I den så kallade sviktfasen (även dosglapp, fluktuationer eller komplikationsfas) kan patienter med hjälp av Flexilev och den medföljande doseringsapparaten MyFID få en fintitrerad, individualiserad och jämn tillförsel av den aktiva substansen levodopa vilket bidrar till god symtomkontroll. Behandlingen rekommenderas som ett alternativ till invasiva behandlingar med pump.
Pandemin har haft en begränsande effekt på nyförskrivningen av Flexilev sannolikt beroende på att antalet läkarbesök minskade under pandemin samtidigt som störningar i leveranskedjan av nyckelkomponenter till dosautomaten MyFID påverkat Sensidoses möjlighet att producera doseringsapparaten. Trots detta ökade försäljningen för de fyra första månaderna med 27% jämfört med samma period 2021 och inledningen av 2022 är därmed bolagets bästa tertial hittills.
”Försäljningen har en viss variation från kvartal till kvartal men den kraftiga ökningen under januari – april 2022 är en indikation på att vi befinner oss i en positiv trend och så här långt gör vi vårt bästa år hittills. Samtidigt har vi en komponentbrist som för närvarande begränsar vår kapacitet att producera dosapparater vilket gör att vi har en kö med nya patienter som vill påbörja behandling med Flexilev. Vi gör vårt yttersta för att lösa problemen och ge fler patienter tillgång till vår behandling.” säger Jack Spira, VD Sensidose.
Denna information är sådan information som Sensidose Aktiebolag är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 9 maj 2022.
Om Bolaget
Sensidose marknadsför och säljer i Skandinavien en behandling för patienter med avancerad Parkinsons sjukdom. Bolagets produkt, det receptbelagda läkemedlet Flexilev®, är utformat som små mikrotabletter vilka dispenseras med Bolagets patenterade doseringssystem, doseringsapparaten MyFID®. Studier visar att mängden läkemedel, och tidpunkten då läkemedlet intas, är viktigt för att undvika större svängningar i de symtom som patienter med Parkinsons sjukdom lider av. Med Flexilev® och MyFID® möjliggör Sensidose en individualiserad och preciserad behandling som bidrar till minskade symtom och ökad livskvalitet. Behandlingen erbjuds för närvarande främst till patienter i avancerad fas av sjukdomen som ett alternativ till annan avancerad terapi t.ex. pumpbehandlingar och deep brain stimulation.
Kort om Sensidose
Sensidose är ett läkemedelsbolag som utvecklar och säljer individualiserad dosering av läkemedel för optimal medicinsk behandling av Parkinsons sjukdom. Bolaget har utvecklat det receptbelagda läkemedlet Flexilev® som doseras med hjälp av Bolagets doseringsapparat MyFID®. Sensidose ska framgent utveckla och lansera en ny doseringsapparat, ORAFID, vilken är planerad att marknadslanseras under 2023.
För mer information om Sensidose AB, vänligen kontakta:
Jack Spira, VD
jack.spira@sensidose.se,
+46 (0)722 50 62 72
www.sensidose.se
www.myfid.se
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
