Marknadsnyheter
Sessionsinfo 14-17 september 2020, plenarsammanträde i Bryssel
I efterdyningarna av covid-19-utbrottet och den efterföljande ekonomiska krisen står Europaparlamentet nu redo att utvärdera von der Leyen-kommissionens arbete hittills.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Europaparlamentet står redo att skynda på förfarandet som kommer att göra det möjligt för EU att låna 750 miljarder euro för återhämtningsplanen ”Next Generation EU”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kammaren väntas uppmana till att EU:s civilskyddsmekanisms kapacitet måste förbättras, så att man i framtiden ska kunna hantera omfattande akutsituationer som covid-19-krisen bättre.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kammaren väntas anta sin position inför förhandlingarna med rådet om att inrätta fonden för en rättvis omställning, som syftar till att dämpa de sociala konsekvenserna av en grönare ekonomi.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
På tisdag debatterar kammaren bristen på samordning inom EU när det gäller hälsoutvärderingar kopplade till covid-19, med representanter för EU-ländernas regeringar i rådet och kommissionen.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Europaparlamentet väntas kräva fler åtgärder för att förbättra användningen och bortskaffandet av läkemedel, i syfte att minska riskerna för miljön och människors hälsa.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Europaparlamentet röstar också om följande ärenden under veckans plenarsammanträde i Bryssel.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
