Connect with us

Marknadsnyheter

Sex av tio svenskar oroliga för att Ryssland ska slå ut elen

Published

on

Sex av tio svenskar, 61 procent, är oroliga för att främmande makt ska påverka Sveriges elförsörjning. Ännu fler vill se ett krav på certifiering av elmontörer som arbetar med elnätet, något som saknas idag. Det visar en undersökning från fackförbundet Elektrikerna.

– Vi kan inte fortsätta låta vem som helst få jobba med samhälls­kritisk infrastruktur som elnätet, särskilt nu med kabelbrott i Östersjön och andra ryska hybridattacker. Det måste åtgärdas med ett certifieringssystem för elmontörer, säger Petter Johansson, energipolitisk ansvarig på Elektrikerna.

Enligt Säpo har Ryssland trappat upp sina påverkansoperationer mot Sverige och myndigheten varnar för ökad risk för sabotage mot elnätet. För att få en bild av hur den ökade hotbilden påverkar allmänheten har Elektrikerna låtit Verian/Sifo undersöka svenskarnas oro.

Undersökningen visar att sex av tio, 61 procent, är oroliga för att främmande makt ska påverka Sveriges elförsörjning. Var sjätte svensk, 16 procent, uppger till och med att de är mycket oroliga. Mest oroliga är Tidöpartiernas väljare, särskilt Kristdemokraternas.

Idag finns det inga krav på att elmontörer som arbetar med elnätet ska ha någon formell certifiering. Åtta av tio svenskar anser att ett sådant krav bör införas. Tidöpartiernas väljare är de som är mest positiva till förslaget, särskilt Moderaternas väljarkår.

– Svenska folket skickar en tydlig signal till energiminister Ebba Busch och regeringen: sluta spela rysk roulett med Sveriges elförsörjning. Det är bråttom att täppa till det här kryphålet i det svenska totalförsvaret och införa en certifiering för elnätsmontörer, säger Petter Johansson.

Arbeten på elnätet utförs idag av ett stort antal underentreprenörer i långa kedjor och i de flesta fall av icke-certifierad personal från utlandet.

Fakta: regelverket

Idag är det upp till arbetsgivarna att kontrollera sig själva och garantera rätt kompetens. Det finns inga formella utbildningskrav. Företag som arbetar med elnäten behöver endast ha ett egenkontrollprogram och en elinstallatör för regelefterlevnad.

Källa: Elsäkerhetsverket

Fakta: undersökningen

Undersökningen genomfördes av Verian/Sifo för Svenska Elektrikerförbundets (Elektrikernas) räkning och bygger på 1060 intervjuer som utgör ett representativt urval av den svenska allmänheten i åldrarna 18 till 79 år. Intervjuerna genomfördes online 8–19 november 2024.

Debattartikel

Undersökningen presenterades först i en debattartikel i Svenska Dagbladet den 12 februari 2025. Läs artikeln här: Elektrikerförbundet: Sluta spela rysk roulett med elnäten

Presskontakt:
Dennys Bello
Vikarierande kommunikationschef
010-434 05 66
dennys.bello@sef.se

Elektrikerna är fackförbundet för Sveriges elektriker. Våra medlemmar jobbar inom områdena elinstallation, distribution, sol- och vindkraft, hiss och rulltrappor samt larm och säkerhet. Tillsammans gör vi skillnad på jobbet, i samhället och i världen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys