Connect with us

Marknadsnyheter

Skandia Award till forskning om bolånemarknader och sparande

Published

on

För tionde året i rad delar Skandia och Thulestiftelsen ut det prestigefyllda forskarpriset Skandia Award. Pristagare i år är John Y. Campbell, verksam vid Harvard-universitetet, för hans inflytelserika forskning om bolån, sparande och investeringar. I sitt arbete jämför Campbell bland annat bolånemarknader i länder som USA, Danmark och Sverige, och hur dessa påverkar den finansiella stabiliteten.  

Bolånemarknadens utformning är ett hett debatterat ämne i Sverige. Inte minst i ljuset av den nyligen presenterade statliga utredningen om lättnader av amorteringsbördan kan Campbells forskning ge viktiga insikter. 

Hans Malmsten, ekonomie doktor, portföljförvaltare på Skandia och styrelseledamot i Thulestiftelsen som utser pristagaren kommenterar:  

– John Campbell är verkligen en superstjärna. Han är sin generations största inom prissättning av finansiella tillgångar och portföljval på kort och lång sikt. Han har också skrivit mycket om hushållsekonomi och tillskrivs att ha myntat själva uttrycket ”household finance”. 

John Y. Campbell är professor i ekonomi vid Harvard-universitetet där han har undervisat sedan 1994. Campbell har publicerat över 100 artiklar om olika aspekter av finans och makroekonomi, inklusive räntebärande värdepapper, aktievärdering, portföljval och hushållsekonomi. 

Med anledning av priset kommer John Y. Campbell att hålla en gästföreläsning på Handelshögskolan den 7 november. Mer information samt möjlighet till anmälan återfinns här.  

Tidigare mottagare av Skandia Award:   

2023 Ulrike Malmendier, USA, University of California
2022 Laura Starks, USA, University of Texas  
2021 Stijn van Nieuwerburgh, USA, Columbia University 
2020 Annette Vissing-Jorgensen, USA, Haas School of Business, Berkeley 
2019 Brigitte C. Madrian, Brigham Young University, USA 
2018 Lasse Heje Pedersen, Copenhagen Business School, Danmark 
2017 Annamaria Lusardi, George Washington University School of Business, USA 
2016 Joshua Rauh, Stanford University, USA
2015 Ralph Koijen, London Business School, Storbritannien 

För ytterligare information:
Jonatan Ohlin, pressansvarig, 073-032 74 43, jonatan.ohlin@skandia.se 

Pressrum inklusive foton finns på skandia.se

Om Thulestiftelsen 

För att nå ökad kunskap om hur ett långsiktigt sparande kan bidra till ett hållbart samhälle stöttar Thulestiftelsen forskning om långsiktigt sparande. Stödet sker genom doktorand- och forskarstipendier samt forskarpris till framstående forskare, men även till en del genom uppsatspriser. Thulestiftelsen bildades 2011 genom Skandia Livs köp av Skandia AB. Thulestiftelsen syfte är att främja forskning om långsiktigt sparande i Sverige. Forskarpriset Skandia Award delas årligen ut av Skandia och Thulestiftelsen gemensamt.  

Om Skandia

Skandia är ett pensionsbolag som erbjuder tjänstepension med förebyggande hälsoförsäkring för att du ska kunna bygga grunden till en trygg pension och vara frisk på vägen dit. Vi har cirka 860 miljarder kronor under förvaltning. Vi låter pengarna jobba på ett sätt som ger bra avkastning åt våra närmare 1,9 miljoner kunder och samtidigt bygger vi ett bättre samhälle. Hos oss finns också en bank för bolån och sparande som möjliggör att hantera hela din ekonomi från pension till räkningar. Läs mer på www.skandia.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys