Marknadsnyheter
Skanska investerar EUR 100M, cirka 1,2 miljarder kronor, i andra fasen av kontorsprojektet Studio i Warszawa, Polen
Skanska investerar EUR 100M, cirka 1,2 miljarder kronor, i den andra fasen av Studio, ett kontorskomplex i Warszawa, Polen. Huset på 27 våningar, som heter Studio A, kommer att få en uthyrningsbar yta på brutto cirka 26 600 kvadratmeter. Byggkontraktet är värt PLN 222M, cirka 560 miljoner kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för Europa i det fjärde kvartalet 2023.
Studio ligger i stadsdelen Wola i Warszawa. Det är ett område som lockar allt fler företag som är intresserade av att verka i en dynamisk del av staden. Beläget mellan två tunnelbanestationer, erbjuder komplexet bekväm tillgång till kollektivtrafik samt ett nätverk av cykelvägar. I projektet ingår ett offentligt torg för avkoppling, promenader och möten.
Den andra fasen kommer att utvecklas med målet att leverera hållbara kontorsytor, möjliggöra ansvarsfull resursanvändning och stödja hyresgästernas välbefinnande. Den väntas få flera certifieringar: LEED Core & Shell, WELL Core & Shell, WELL Health & Safety Rating och Building without Barriers.
Den första fasen av komplexet har fått tillstånd för inflyttning. Byggnadens kontorsyta, motsvarande nästan 20 300 kvadratmeter, är fullt uthyrd. Bland hyresgästerna finns bland andra Societe Generale, försäkringsbolaget Unum Życie och Business Link.
För ytterligare information kontakta:
Jakob Birkeland, presschef, Skanska AB, tel 010 449 19 57
Direktlinje för media, tel 010 448 88 99
Detta samt tidigare pressmeddelanden finns också på www.skanska.com.
Skanska använder sin kunskap och förmåga att blicka framåt till att forma hur människor lever, arbetar och umgås. Vi har funnits i mer än 135 år och är ett av världens största projektutvecklings- och byggföretag med en omsättning på 162 miljarder kronor under 2022. Skanska är verksamma på utvalda marknader i Norden, Europa och USA. Tillsammans med våra kunder och en samlad expertis hos 28 000 medarbetare skapar vi innovativa, hållbara lösningar som främjar hälsa och välbefinnande bortom vår livstid.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
