Connect with us

Marknadsnyheter

Skellefteå Kraft medverkar i Viaplays nya serie Högspänning – om människorna i energibranschen

Published

on

Den 27 mars sänds första avsnittet av Viaplays nya serie Högspänning Workplace-realityserien som spelats in i flera olika delar av Västerbotten kommer att sändas på Viaplay och TV3.

Vi är otroligt stolta över våra duktiga medarbetare och vill gärna visa upp det viktiga jobb vi gör för att driva omställningen med 100% förnybar kraft, säger Mirjam Bellgran, personalchef, Skellefteå Kraft.

Enligt en undersökning som Energiföretagen genomfört beräknas att drygt 8 000 tekniker och ingenjörer kommer behövas inom de kommande tre åren. Redan idag är rekryteringsbehovet stort. För att kunna säkra kompetensförsörjningen behöver energibranschen på olika sätt nå ut till duktiga människor som kan vara framtida medarbetare. Därför genomför Skellefteå Kraft denna viktiga satsning tillsammans med branschkollegan Vattenfall.

Vi vill vara en bransch och ett företag som fler människor väljer att söka sig till och som fler känner sig hemma i. Därför behöver vi synas i många kanaler för att nå fram till ytterligare målgrupper. Vi ser stora möjligheter att genom Högspänning öka attraktiviteten för såväl Skellefteå Kraftkoncernen som för branschen och för regionen, säger Mirjam Bellgran.

Vi hoppas också kunna öka allmänhetens kunskap om vår verksamhet, detta genom att visa vad som händer bakom kulisserna för att våra kunder ska kunna lita på att de får sin el och värme och att bredbandet fungerar, fortsätter Mirjam Bellgran.

Fakta
Skellefteå Kraft genomför denna satsning tillsammans med Vattenfall under ledning av produktionsbolaget Delta Studios samt i samverkan med Energiföretagen Sverige.

TV-serien är en så kallad workplace reality-serie med föregångare som Viaplays Svenska Truckers och Frusna Vägar. 2020 vann Svenska Truckers pris på TV-galan Kristallen för ’bästa realityserie’.

Högspänning har premiär på Viaplay 27 mars och kommer att sändas måndagar klockan 21.00 på TV3.

Inspelningsplatser: Blaiken, Robertsfors, Burträsk, Malå, Skellefteå m.fl

Länk till trailer för Högspänning

För mer information:
Nina Munter, Pressansvarig, Skellefteå Kraft, Mobil: 076-117 77 93, nina.munter@skekraft.se
Sarah Hjort, Junior PR & Marketing Manager Viaplay, 076 – 494 01 30 sarah.hjort@viaplaygroup.com

Skellefteå Kraft möjliggör samhällets elektrifiering och framtida infrastrukturlösningar genom innovation, forskning och investeringar i förnybar energi. Vi är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys