Marknadsnyheter
SKF licensierar teknologi för återvinning av avfallsolja till Christof Global Impact


Göteborg, 5 januari 2022: SKF har undertecknat ett licensavtal som ger Christof Global Impact en exklusiv rättighet att kommersialisera SKFs teknologi för återvinning av avfallsolja (Multi-Feed Recovery Technology, MFRT).
MFRT var en del i SKFs förvärv av RecondOil år 2019 och anses inte vara en del av SKFs nuvarande eller framtida kärnverksamhet. SKF bibehåller sitt fokus på att utveckla RecondOils teknik för dubbelseparation (DST) vilken används särskilt för industriella smörjmedel och oljor i antingen offline- eller onlinesystem.
Thomas Fröst, President, SKF Industrial Technologies, säger: “Det är fantastiskt att ha hittat en partner som har den kunskap och de ingångar till slutanvändaren som behövs för att maximera värdet av den här teknologin. Vi fortsätter att investera i utvecklingen av RecondOils DST-teknologi och vi ser redan betydande förbättringar avseende process och tillverkningseffektivitet i de fabriker där den har installerats.”
Oliver Christof, Vd och koncernchef på Christof Global Impact, säger: “Vi uppskattar det förtroende som SKF, ett företag med värderingar baserat på erfarenhet, kvalitet och kunskap, har för CGIs kunskaper inom industrialisering, utveckling och genomförande för att utveckla teknologin för återvinning av avfallsolja.”
Aktiebolaget SKF
(publ)
För ytterligare information, kontakta:
PRESS: Carl Bjernstam, Group Communication,
tel: 46 31-337 2517, mobile: 46 722-201893, e-mail: carl.bjernstam@skf.com
INVESTOR RELATIONS: Patrik Stenberg, Head of Investor Relations,
tel: 46 31-337 2104, mobile: 46 705-472104, e-mail: patrik.stenberg@skf.com
SKFs uppdrag är att vara den självklara ledaren på lagermarknaden. Vi gör detta genom att erbjuda lösningar som minskar friktion och CO2-utsläpp, samtidigt som vi ökar maskinens drifttid och prestanda. Våra produkter och tjänster runt den roterande axeln, omfattar lager, tätningar, smörjsystem, artificiell intelligens och trådlös tillståndsövervakning. SKF finns representerat i mer än 130 länder och har runt 17 000 distributörsplatser världen över. Försäljningen 2020 uppgick till 74 852 MSEK och antalet anställda var 40 963. www.skf.com
® SKF är ett registrerat varumärke som ägs av SKF-koncernen.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke