Connect with us

Marknadsnyheter

Sleep Cycle delårsrapport april-juni 2022 – Stabil tillväxt och stärkt rörelsemarginal

Published

on

 

Den positiva utvecklingen från början av året fortsatte i det andra kvartalet. Nettoomsättningen ökade med 19,0 % motsvarande en ökning om 16,1 % justerat för valutaeffekter. Med god kostnadskontroll och tillväxt i intäkter ökade rörelsemarginalen till 24,4 %. Det totala antalet användare ökade men påverkades av säsongsmässiga variationer och prisjusteringar. Som förväntat påverkades nykundsanskaffningen bara delvis av prisjusteringarna vilket gav ett totalt högre försäljningsvärde.

Andra kvartalet i sammandrag (april-juni 2022)

  • Nettoomsättningen ökade med 19,0 (12,5) % och uppgick till 52 503 (44 128) Tkr. Valutajusterad nettoomsättningstillväxt uppgick till 16,1 (20,3) %.
  • Rörelseresultatet uppgick till 12 793 (-11 414) Tkr och rörelsemarginalen var 24,4 (-25,9) %.
  • Justerat rörelseresultat uppgick till 12 793 (4 533) Tkr och justerad rörelsemarginal var 24,4 (10,3) %. Under 2022 har inga jämförelsestörande kostnader bokförts.
  • Totala antalet betalande prenumeranter uppgick vid periodens slut till 921k (852k), en ökning om 8,1 % jämfört med föregående år.
  • ARPU i kvartalet uppgick till 228 (211) kr.
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick i kvartalet till 0,52 (-0,50) kr. Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 0,51 (-0,50) kr.

 

Första halvåret i sammandrag (januari-juni 2022)

  • Nettoomsättningen ökade med 19,1 (11,4) % och uppgick till 102 593 (86 138) Tkr. Valutajusterad nettoomsättningstillväxt uppgick till 18,6 (17,3) %.
  • Rörelseresultatet uppgick till 25 536 (-6 729) Tkr och rörelsemarginalen var 24,9 (-7,8) %.
  • Justerat rörelseresultat uppgick till 25 536 (16 352) Tkr och justerad rörelsemarginal var 24,9 (19,0) %. Under 2022 har inga jämförelsestörande kostnader bokförts.
  • Totala antalet betalande prenumeranter uppgick vid periodens slut till 921k (852k), en ökning om 8,1 % jämfört med föregående år.
  • ARPU för halvåret uppgick till 225 (210) kr.
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick i kvartalet till 1,04 (-0,30) kr. Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 1,01 (-0,30) kr.

 

Viktiga händelser under rapportperioden

 

  • Som ett led i Sleep Cycles produktinvesteringar ingick bolaget under april ett fördjupat samarbete med Mike Gradisar. Mike har en bakgrund som professor vid Flinders University i Australien och är en globalt erkänd och citerad sömnforskare. Mike kommer ta rollen som Head of Sleep Science och leda Sleep Cycles team av sömnexperter.
  • Genom att analysera hostningar som fångas upp i Sleep Cycles dataanalys och jämföra dessa med Covid-utbrott på olika platser i världen fann man samband som tydligt indikerade Covid-utbrott flera veckor innan de registrerades. Analysen visar på styrkan i Sleep Cycles data och skapar förutsättningar för att utveckla nya produkter och funktioner i framtiden.
  • I slutet av juni ansökte Sleep Cycle om patent avseende att attribuera individuella snarkningar i situationer där flera personer sover i samma miljö.

 

Viktiga händelser efter periodens utgång

 

  • I början av juli lanserades den första delen av Sleep Cycles nya plattform för sömnträning. Genom plattformen kommer flera olika sömnprogram som baseras på användarens individuella behov och sömnmönster att lanseras.
  • Sleep Cycle ingick ett partnerskap med en av världens största plattformar för träning och välmående, amerikanska Gympass. Genom partnerskapet får Gympass medlemmar tillgång till Sleep Cycle som blir utvald partner för hälsoområdet sömn.

 

Verkställande direktör Carl Johan Hederoth kommenterar kvartalet:

”Vi är nöjda med kvartalet där intäkterna fortsatte att öka stabilt samtidigt som vi förbättrade rörelsemarginalen till 24,4 %. Pristesterna som genomfördes påverkade som förväntat nykundsanskaffningen bara delvis och vi såg en tydlig ökning i ARPU och ett högre totalt försäljningsvärde även om ökningen i antalet nya prenumeranter var lägre än tidigare kvartal. Kombinerat med de låga kostnader för kundanskaffning som vi haft under första halvan av 2022 har vi stora möjligheter att på ett effektivt sätt öka investeringarna i marknadsföring för att driva ökad tillväxt framöver.”

 

”Vi följer vår strategi där motorn för tillväxt är produktutveckling. Vi har successivt under första halvåret 2022 ökat våra investeringar men vi gör det med fortsatt god rörelsemarginal och positiva kassaflöden. Tillsammans med ackumulerade vinster och en stark kassa har vi en mycket god position inför andra halvan av 2022. Jag ser den starka kassan som ett kvitto på att vi har en sund verksamhet men också som ett redskap för att kunna agera på möjligheter som kan accelerera vår tillväxt.”

 

 

Denna information är sådan som Sleep Cycle AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 juli 2022 kl. 8:30 CET.

Hela delårsrapporten finns tillgänglig på www.sleepcycle.com VD Carl Johan Hederoth och CFO Per Andersson kommer att presentera kvartalet på fredag 29 juli kl 9:30 CET. Presentationen är tillgänglig på https://financialhearings.com/event/43406

 

För mer information kontakta:

Carl Johan Hederoth
VD
cj@sleepcycle.com

Per Andersson
CFO och Head of Investor Relations
per.andersson@sleepcycle.com
+46 70 939 5327

Malin Abrahamsson
Head of PR
press@sleepcycle.com
+46 73 972 6424

 

Om Sleep Cycle

Med miljoner dagliga aktiva användare och över två miljarder nätter analyserade i fler än 150 länder är Sleep Cycle den ledande appen för sömnmonitorering och en av de mest använda tjänsterna för förbättring av sömnhälsa världen över. Sleep Cycles uppdrag är att förbättra den globala hälsan genom att få människor världen över att sova bättre. Sedan lansering 2009 har Sleep Cycle hjälpt miljoner människor förstå sina sömnvanor och förbättra sin sömn. Mobilapplikationen hjälper användare somna lättare, läser av och analyserar sömnen under natten, väcker användaren i lätt sömnfas och ger insikt i hur sömnkvalitet på bästa sätt förbättras. Sleep Cycle är en av världens mest omfattande källor för sömnstatistik och bidrar till sömnforskning och rapportering över hela världen. Sleep Cycle är noterat på Nasdaq Stockholm under tickern SLEEP och har sitt huvudkontor i Göteborg, Sverige.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.