Connect with us

Marknadsnyheter

Sleep Cycle meddelar omorganisation och förändringar i ledningsgruppen

Published

on

Göteborg, Sverige — 25 januari, 2023. För att öka fokuset på användartillväxt kommer funktionerna för marknadsföring och tillväxt att integreras tätare med utveckling och produktstrategi. Som ett led i denna förändring kommer Samuel Cyprian, Chief Commercial Officer, att övergå i rollen som Chief Product Officer och leda båda funktionerna. Genom denna förändring lämnar Sandra Hansson ledningsgruppen för en annan roll inom Sleep Cycle samtidigt som tjänsten som Chief Commercial Officer försvinner.

Verkställande direktör Carl Johan Hederoth kommenterar:

”Sleep Cycle investerar tungt i produktutveckling för att öka tillväxten i intäkter och användare. För att nå våra målsättningar kommer vi framöver lansera en mängd nya produkter och funktioner i vårt erbjudande. För att maximera avkastningen på produktinvesteringarna är det därför naturligt att knyta våra kommersiella funktioner tätare till utveckling och produktstrategi.”

Denna information är sådan som Sleep Cycle AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 25 januari 2023 kl. 14:00 CET.

För mer information kontakta:

Carl Johan Hederoth
VD
cj@sleepcycle.com

Per Andersson
CFO och Head of Investor Relations

per.andersson@sleepcycle.com
+46 70 939 5327

Malin Abrahamsson
Head of PR
press@sleepcycle.com
+46 73 972 6424

Om Sleep Cycle

Med miljoner dagliga aktiva användare och över två miljarder nätter analyserade i fler än 150 länder är Sleep Cycle den ledande appen för sömnmonitorering och en av de mest använda tjänsterna för förbättring av sömnhälsa världen över. Sleep Cycles uppdrag är att förbättra den globala hälsan genom att få människor världen över att sova bättre. Sedan lansering 2009 har Sleep Cycle hjälpt miljoner människor förstå sina sömnvanor och förbättra sin sömn. Mobilapplikationen hjälper användare somna lättare, läser av och analyserar sömnen under natten, väcker användaren i lätt sömnfas och ger insikt i hur sömnkvalitet på bästa sätt förbättras. Sleep Cycle är en av världens mest omfattande källor för sömnstatistik och bidrar till sömnforskning och rapportering över hela världen. Sleep Cycle är noterat på Nasdaq Stockholm under tickern SLEEP och har sitt huvudkontor i Göteborg, Sverige.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys