Connect with us

Marknadsnyheter

Smart High Tech erhåller likvid efter FDI-godkännande i tidigare offentliggjord riktad nyemission

Published

on

I enlighet med pressmeddelanden från den 16 december 2024 beslutade styrelsen för SHT Smart High-Tech AB (publ) (”Smart High Tech” eller ”Bolaget”) om en riktad nyemission av 5 500 000 B-aktier till en teckningskurs om 20 SEK per aktie (den ”Riktade Nyemissionen”). I samband med den Riktade Nyemissionen genomfördes även en försäljning av befintliga B-aktier för Bolagets styrelseordförande och huvudägare Johan Liu motsvarande 1 500 000 aktier (”Aktieförsäljningen”, och tillsammans med den Riktade Nyemissionen ”Erbjudandet”).

Såsom offentliggjordes av Bolaget anmälde sig Claesson & Anderzén AB för förvärv av 5 000 000 B-aktier i Erbjudandet, vilket vid full tilldelning resulterar i att deras ägarandel överstiger 10 procent av rösterna i Bolaget. Med anledning av det tilldelades Claesson & Anderzén AB initialt 3 475 000 B-aktier medförande att deras ägarandel understeg 10 procent av rösterna i Bolaget. Tilldelning av resterande 1 525 000 B-aktier var villkorad av att investeringen godkändes eller lämnades utan åtgärd av Inspektionen för strategiska produkter (”ISP”) eftersom Bolaget bedöms bedriva skyddsvärd verksamhet enligt lagen (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar. ISP har nu beslutat att lämna Claesson & Anderzén AB:s investering i Bolaget utan åtgärd. Styrelsen för Smart High Tech har därför beslutat om tilldelning av de resterande 1 525 000 B-aktierna i Erbjudandet som idag har betalats av och levererats till Claesson & Anderzén AB. Därvid erhåller Smart High Tech resterande 30 500 000 SEK i den Riktade Nyemissionen om sammanlagt 110 000 000 SEK innan emissionskostnader.

Genom Claesson & Anderzén AB:s deltagande i Erbjudandet har deras innehav i Bolaget ökat från 437 630 B-aktier, motsvarande, 437 630 röster, till 5 437 630 B-aktier, motsvarande 5 437 630 röster, varmed deras andel av det totala antalet aktier i Bolaget ökar från cirka 1,9 procent till cirka 19,2 procent och deras andel av det totala antalet röster i Bolaget ökar från cirka 1,2 procent till cirka 13,3 procent.

Rådgivare

Pareto Securities agerade Sole Manager och Bookrunner i samband med den Riktade Nyemissionen. Advokatfirman TM & Partners agerade legal rådgivare till Bolaget och Advokatfirman Schjødt agerade legal rådgivare till Pareto Securities i samband med den Riktade Nyemissionen.

För mer information, vänligen kontakta:

Lars Almhem, VD
+46 70 418 00 00
lars.almhem@smarthightech.com

Kort om SHT Smart High-Tech AB

SMART HIGH TECH är världsledande genom den patenterade produkten GT-TIM®, utvecklad med ett unikt grafenförstärkt gränssnittsmaterial, så kallat ”Thermal Interface Material”, TIM, för elektronik- och kraftmodulkylning vilken leder värme effektivt både i vertikalt och i horisontellt led. Ökad kylningsförmåga krävs av industrin för att fortsätta kunna utveckla högprestandaelektronik som är mindre, lättare, snabbare med mer funktionalitet på ett hållbart sätt genom lägre energikonsumtion.

Visionen för SMART HIGH TECH är att bli en globalt ledande leverantör i världen av nanobaserade material och lösningar för applikationer för termisk kylning av elektronik som bidrar till ett hållbart samhälle. Detta ska ske genom hög grad av automation i kombination med ett unikt och patenterat grafenförstärkt kylmaterial. SMART HIGH TECH har tillverkningsenheter av sin GT-TIM® produkt i Göteborg, Sverige, samt i Shanghai, Kina, med försäljning till företag och konsument inom elektronikbranschen på en global marknad.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys