Connect with us

Marknadsnyheter

Smart High Tech: Ett nytt patent beviljat i Japan

Published

on

Smart High Tech har beviljats ytterligare ett patent i Japan. Detta patent, som har titeln ”Laminated Graphene-Based Thermally Conductive Film and Pad and Method for Manufacturing the Film and Pad”, beskriver ett nytt sätt att tillverka Smart High Techs kärnprodukt GT-TIM®.  Patentet har tidigare även beviljats i Sverige och i Korea och tillhör samma patentfamilj.

Patentet beskriver ett nytt sätt att minska mekanisk anisotropi i bolagets GT-TIM®-produkt, med bibehållen termisk prestanda och utgör teknikgrunden för vår produktportfolio ”Softpad”. Minskad anisotropi ger förbättrad mekanisk hållfasthet i alla riktningar vilket förbättrar hanteringen av produkten.

”Det är mycket postivt att vår patentportfolio förstärks med ytterligare ett patent, denna gång i en potentiellt för Smart High Tech viktig marknad som Japan.”, säger VD Lars Almhem.

För mer information om SHT Smart High-Tech AB, vänligen kontakta:

VD Lars Almhem                                                                

+46 70 418 00 00                                                              

lars.almhem@smarthightech.com

Kort om SHT Smart High-Tech AB

SMART HIGH TECH är genom den patenterade produkten GT-TIM® utvecklat ett unikt grafenförstärkt gränssnittsmaterial, så kallat ”Thermal Interface Material”, TIM, för elektronik- och kraftmodulkylning som leder värme effektivt både i vertikalt och i horisontellt led. Ökad kylningsförmåga krävs av industrin för att fortsätta kunna utveckla högprestandaelektronik som är mindre, lättare, snabbare med mer funktionalitet på ett hållbart sätt genom lägre energikonsumtion.

Visionen för SMART HIGH TECH är att bli en globalt ledande leverantör i världen av nanobaserade material och lösningar för applikationer för termisk kylning av elektronik som bidrar till ett hållbart samhälle. Detta ska ske genom hög grad av automation i kombination med ett unikt och patenterat grafenförstärkt kylmaterial. SMART HIGH TECH har tillverkningsenheter av sin GT-TIM® produkt i Göteborg, Sverige, samt i Shanghai, Kina, med försäljning till företag och konsument inom elektronikbranschen på en global marknad.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys