Connect with us

Marknadsnyheter

Smarta mätare nu på plats

Published

on

Telge Nät har bytt ut över 61 800 el-, vatten- och fjärrvärmemätare i Södertälje med omnejd till nya smarta mätare.

Telge Nät har bytt ut över 61 800 el-, vatten- och fjärrvärmemätare i Södertälje med omnejd till nya smarta mätare.
2018 beslutade Energimyndigheten att byta ut landets elmätare, och Telge Nät beslutade samtidigt att byta vatten- och fjärrvärmemätarna i Södertälje och Nykvarn. Projektet är nu framgångsrikt avslutat. 

Telge Nät har med samarbetspartners bytt ut totalt 61 824 mätare i cirka 12 500 fastigheter, vilket gynnar både kunder och miljön. Av dessa har 54 966 elmätare, 4 360 vattenmätare och 2 498 fjärrvärmemätare ersatts med smartare mätare
När projektet rullade på som snabbast byttes 1 000 mätare i veckan.

— Vi är stolta över att ha genomfört detta omfattande projekt som förbättrar våra kunders möjlighet att övervaka och hantera sin energiförbrukning, samt som det bidrar till en mer hållbar och effektiv energianvändning i Södertälje och Nykvarn. Tack till alla involverade och våra kunder för deras tålamod och samarbete, säger Anders Björklin, chef för Marknad och försäljning på Telge Nät.

Resultat och fördelar:

  • Bättre kontroll: Kunder kan enkelt se sin el-, vatten- och fjärrvärmeförbrukning digitalt. Inom kort kommer även vattenförbrukningen att kunna fjärravläsas, och kunden behöver inte längre skicka in mätaravläsningar manuellt.
  • Effektivare energianvändning: Smarta funktioner som HAN-porten i elmätaren hjälper till att minska energitoppar.
  • Snabbare felavhjälpning: Mätarna kommer kunna skicka larm direkt vid avbrott, vilket leder till snabbare åtgärder.
  • Läcksökning och larm: Vattenmätarna kommer kunna upptäcka larma vid vattenläckage och varna vid risken för frysta rör.
  • Framtidssäker teknik: De nya mätarna är redo för framtida tjänster och innovationer.

— Vi har nu förenklat för våra kunder och framtidssäkrat vår drift. Dessutom har vi, med de nya mätarna, placerat Telge Nät i framkant när det gäller smart och hållbar energihantering. En win-win för kunderna och oss, avslutar Anders.

Presstjänst
08-550 220 50
press@telge.se

Om Telge Nät 

Telge Nät levererar el, energitjänster, fjärrvärme, fjärrkyla, stadsnät och vatten till cirka 90 000 boende, företag och verksamheter i Södertälje och Nykvarns kommuner.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys