Connect with us

Marknadsnyheter

Smoltek har erhållit teckningsåtaganden avseende konvertibellån samt ingår villkorat avtal om finansiell rådgivning

Published

on

Smoltek Nanotech Holding AB (“Smoltek” eller ”Bolaget”) meddelar idag att Bolaget har erhållit teckningsåtaganden från Oskar Säfström respektive Gramtec Invest AB (”Gramtec Invest”) avseende ett konvertibellån om totalt 6 MSEK (”Åtagandena”). Styrelsen i Smoltek avser kalla till en extra bolagsstämma och därvid föreslå att stämman beslutar att Bolaget ska uppta ett konvertibelt lån om högst 20 MSEK (”Konvertiblerna”). Konvertiblerna avses utgöra den första delen i en långfristig finansiering med ambitionen att säkra Bolagets finansiering under två år till förväntad lönsamhet. I syfte att säkerställa finansieringsstrategin har styrelsen vidare, villkorat av stämmans godkännande, ingått ett avtal om finansiell rådgivning med Prevestor AB (ett av Oskar Säfström helägt bolag) och Gramtec Invest (”Avtalet”). Kallelse till extra bolagsstämma, planerad att hållas den 9 januari 2025, kommer att offentliggöras genom ett separat pressmeddelande senast den 9 december 2024. 

Bakgrund 
Smoltek har sedan i somras fört dialoger med tänkbara industriella och finansiella investerare i den anbudsprocess som Bolaget offentliggjorde i maj 2024. Intrycken hittills är att Bolagets teknik och kommande produkter upplevs som mycket intressanta, och att investerarna, i samband med att man tar nästa steg, önskar mer ingående teknisk och kommersiell validering. Samtidigt pågår validering av Bolagets produktprototyper med potentiella industriella aktörer inom företagets båda affärsområden, halvledare och vätgas, efter att stora tekniska framsteg gjorts under året. Nya lovande kommersiella kontakter har också etablerats.

Sammantaget har detta lett till att styrelsen har kommit fram till att det bästa för Bolaget och dess aktieägare är att nu inte prioritera en avyttring av delar av eller hela Bolaget eller dess koncern, utan i stället bygga vidare på de framsteg som gjorts för att tydligare synliggöra Bolagets värden. Ambitionen är att inom rimlig tid, och med förutsägbar finansiering, nå löpande intäkter och på sikt lönsamhet. Bedömningen är att det kan uppnås genom fortsatt fokus på pågående projekt och marknadsbearbetning samt riktade insatser mot investerare som vill delta i denna värdeutveckling. 

Planen till lönsamhet 
Bolagets uppdaterade affärsplan, baserad på aktuella kundkontakter och teknikutveckling, visar på goda förutsättningar för att nå lönsamhet under de närmast kommande åren. Intäkterna förväntas genereras genom leverans av prototyper och produkter i mindre volymer med start 2025 samt inte minst genom återkommande licens- och tjänsteintäkter. En förutsättning för denna verksamhets- och värdeutveckling är att Bolaget lyckas säkra tillräcklig finansiering till dess att lönsamhet uppnås. Bolaget meddelar idag att dess målsättning är att framöver säkra finansiering om totalt cirka 100 Mkr via en kombination av en eller flera riktade emissioner samt en kompletterande lånefinansiering. Konvertiblerna uppgående till maximalt 20 Mkr utgör den första steget i denna finansieringsstrategi. Därutöver ser Bolaget goda möjligheter till offentlig finansiering via EU eller nationella utvecklingsprogram inom sina teknikområden. Inledande kontakter har redan tagits med rådgivare, potentiella investerare och finansinstitut rörande finansieringens nästa fas och det är Bolagets goda förhoppning, bland annat genom ingåendet av Avtalet, att den nu uttalade finansieringsstrategin kommer att kunna uppnås. Ytterligare finansiering utöver Åtagandena och de muntliga avsiktsförklaringar som anges nedan har ännu inte bekräftats men arbetet med att säkra kompletterande finansiella medel pågår.

Teckningsåtaganden och Konvertiblerna  
Som ett första steg i planen att långsiktigt finansiera Smoltek, kan Smoltek meddela att Bolaget erhållit Åtagandena från befintliga aktieägaren Oskar Säfström samt från Gramtec Invest, ett nybildat dotterbolag till en av Bolagets större aktieägare, Gramtec Business Partner AB. Åtagandena uppgår till totalt 6 Mkr och är villkorade av att det totala beloppet för Konvertiblerna uppgår till minst 12 Mkr. Utöver Åtagandena har Bolaget erhållit muntliga, ej bindande avsiktsförklaringar uppgående till cirka 2 Mkr. Styrelsen avser att kalla till extra bolagsstämma och därvid föreslå att stämman beslutar om att Bolaget upptar Konvertiblerna, riktat till Oskar Säfström, Gramtec Invest samt de eventuella ytterligare på förhand vidtalade professionella investerare som Bolaget identifierar.

Konvertiblerna ska enligt Åtagandena löpa med tolv (12) procents årligt ränta och ha en löptid med förfallodag den 31 januari 2027. Konvertiblerna ska ge långivarna rätt att under dess löptid konvertera lånet till aktier i Bolaget till en konverteringskurs om 0,42 kronor. För det fall konvertering av Konvertiblerna inte skett senast den 31 januari 2026 ska konverteringskursen uppräknas med tio (10) procent och ny konverteringskurs från den 1 februari 2026 till utgången av Konvertiblernas löptid ska då således vara 0,46 kronor. Konvertiblerna kommer i övrigt att vara föremål för omräkning, bland annat om Bolaget genomför en nyemission av aktier under Konvertiblernas löptid.

Styrelsens fullständiga förslag tillsammans med de fullständiga villkoren för Konvertiblerna kommer att offentliggöras i samband med publiceringen av kallelsen till den extra bolagsstämman, vilket planeras att ske senast den 9 december 2024. Den extra bolagsstämman kommer att hållas den 9 januari 2025.

Avtal om finansiell rådgivning 
I syfte att maximera Bolagets möjligheter att uppnå sin finansieringsstrategi har Bolaget idag ingått Avtalet med Prevestor AB samt Gramtec Invest, ett helägt dotterbolag till Gramtec Business Partner AB. Med anledning av att Gramtec Invest är ett närstående bolag till styrelseledamoten David Gramnaes är avtalet villkorat av godkännande från bolagsstämman i Smoltek. Enligt Avtalet ska uppdragstagarna tillhandahålla finansiell rådgivning till Smoltek i syfte att trygga Bolagets fortsatta finansiering i linje med den finansieringsstrategi som Bolaget meddelat ovan i detta pressmeddelande. Ersättningen under Avtalet utgår med mindre fasta arvoden kompletterat med en så kallad success fee om fem (5) procent av transaktionsvärdet vid en finansiering, att delas lika mellan uppdragstagarna. Smolteks styrelse har i övrigt bedömt att Avtalet är av marknadsmässig karaktär. En formell redogörelse av Avtalets villkor kommer att presenteras i kallelsen med tillhörande redogörelse över det aktuella närståendeavtalet i linje med bestämmelserna i kapitel 16a i aktiebolagslagen.  

Kallelse till stämma  
Kallelse till extra bolagsstämma i Bolaget, inklusive de fullständiga förslagen, kommer att publiceras i ett separat pressmeddelande. Kallelsen avses publiceras senast den 9 december 2024.

Denna information är sådan som Smoltek Nanotech Holding AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-12-05 22:21 CET.

För ytterligare information
Håkan Persson, vd och koncernchef Smoltek Nanotech Holding AB
E-post: hakan.persson@smoltek.com  
Telefon: 0
31 701 03 05
Webbplats: www.smoltek.com/investors/sv   

Smoltek utvecklar nya produkter med disruptiv prestanda, baserat på nanoteknologi, som löser avancerade materialtekniska problem inom flera industrisektorer och är idag verksamt inom två affärsområden: halvledare och vätgas. Bolaget skyddar sin unika kolnanoteknik genom en omfattande patentportfölj bestående av drygt 110 sökta patent, varav 92 idag är beviljade. Smolteks aktie är noterad på Spotlight Stock Market under kortnamn SMOL. Smoltek är ett utvecklingsbolag och framåtblickande uttalanden avseende tid till marknad, produktionsvolym och prisnivåer ska tolkas som prognoser och ej utfästelser.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Investerarens guide till säljtratten: Varför intäkter är en laggande indikator

Published

on

Två säljare studerar siffror

Som investerare eller trader är du van vid att leta efter mönster och indikatorer som kan förutsäga framtida prisrörelser. Inom teknisk analys (TA) skiljer vi noga på ledande indikatorer (som ger signaler innan en trend vänder) och laggande indikatorer (som bekräftar en rörelse som redan skett). Samma obarmhärtiga logik gäller när vi analyserar fundamentan och tillväxtpotentialen i B2B-bolag.

När kvartalsrapporten släpps stirrar marknaden sig ofta blind på omsättningstillväxt och sista raden. Men sanningen är att dagens intäkter är den ultimata laggande indikatorn. Den omsättning ett B2B-bolag redovisar idag är resultatet av sälj- och marknadsaktiviteter som genomfördes för sex, nio eller tolv månader sedan. Att köpa en aktie enbart baserat på historisk omsättning är som att handla ett index baserat enbart på ett glidande medelvärde – du agerar på gammal information.

För att verkligen förstå ett bolags framtida kassaflöden och fundamentala styrka måste du titta på toppen av deras säljtratt. Det är där de ledande indikatorerna finns.

Säljpipelinen som ledande indikator

Ett bolags säljpipeline (det samlade värdet av alla pågående affärsmöjligheter) är i teorin den bästa ledande indikatorn för framtida intäkter. Om pipelinen växer idag, bör intäkterna växa imorgon. Men precis som i teknisk analys är inte alla signaler tillförlitliga. Marknaden är full av ”falska utbrott” och ”bull traps”.

Många bolag pumpar upp sin pipeline med orealistiska affärsmöjligheter för att lugna styrelsen eller marknaden. Säljarna lägger in företag som visat ett vagt intresse, men som saknar budget eller mandat att fatta beslut. Detta skapar en illusion av framtida tillväxt.

När ledningen styr bolaget efter denna uppblåsta pipeline – man kanske anställer mer leveranspersonal eller drar på sig fasta kostnader i tron att intäkterna är på väg – och affärerna sedan inte materialiseras, slår det skoningslöst mot marginalerna nästa kvartal. En ostrukturerad pipeline är lika farlig som felkalibrerad algoritm; ”Garbage in, garbage out”.

Att skapa en sann signal

Hur bygger ett företag en pipeline som faktiskt utgör en sann signal för framtida intäkter? Svaret ligger i hur inflödet av nya affärsmöjligheter hanteras och filtreras i det allra första ledet.

För att eliminera bruset måste bolag etablera rigorösa processer i toppen av tratten. Detta innebär att sluta mäta fåfänga mätetal som ”antal samtal” och istället fokusera på konverteringskraft och relevans. Genom att integrera professionell och kvalificerad mötesbokning säkerställer företaget att endast de prospekt som har ett faktiskt affärsbehov, rätt beslutsfattare och finansiella muskler tillåts komma in i säljpipelinen.

När denna filtrering sköts med strategisk precision, förvandlas pipelinen från en lista med förhoppningar till en matematisk sannolikhetskalkyl. Det är detta som skiljer bolag med hög volatilitet i sina intäkter från bolag med en förutsägbar, maskinell tillväxt.

Värderingsmultipeln och förutsägbarhet

Varför är detta kritiskt ur ett investerarperspektiv? Finansmarknaden, oavsett om det handlar om börsen, Private Equity eller riskkapital, avskyr osäkerhet och älskar förutsägbarhet.

Ett bolag vars intäkter bygger på en handfull ”stjärnsäljares” ostrukturerade nätverkande bär på en enorm operativ risk. Deras intäkter kommer att vara volatila. Å andra sidan, ett bolag som har byggt en kommersiell arkitektur där de exakt vet hur stor bearbetningsinsats som krävs för att generera en viss intäkt i framtiden, premieras alltid.

Dessa bolag handlas till högre multiplar (P/E eller EV/EBITDA) just för att deras kassaflöden har en lägre riskpremie. Som investerare eller analytiker bör du därför alltid ställa dig frågan: Hur ser maskineriet ut innan affären ens blir en siffra i kvartalsrapporten? Det är där du hittar bolagets sanna momentum.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Slutet för 10-årsavtalen: Flexibla kontor som företagets krisberedskap

Published

on

Pratar i mobil på kontoret

Under det senaste decenniets dopade ekonomi, drivet av nollräntor och billigt kapital, byggde många företag upp enorma fasta kostnader. Det var en era präglad av hybris där bolag glatt signerade 5- eller 10-åriga kommersiella hyreskontrakt för prestigefyllda kontorslandskap, i tron att tillväxten var linjär och evig. Sedan kom räntechocken, inflationen och den geopolitiska oron.

När vi idag diskuterar krisberedskap och resiliens inom näringslivet (”business prepping”) handlar det inte bara om att bygga en likviditetsbuffert för sämre tider. Det handlar om att systematiskt eliminera fasta kostnader och skapa maximal operativ agilitet. I det perspektivet har det traditionella kontorsavtalet förvandlats från en trygghet till en massiv finansiell risk – en regelrätt ”Single Point of Failure” (SPOF) i företagets balansräkning.

Den statiska hyreskostnaden som en SPOF

Det traditionella kommersiella fastighetsmaskineriet bygger på att överföra risk från fastighetsägaren till hyresgästen. Företag låser in sig i långa, oflexibla avtal som indexuppräknas årligen. Om marknaden viker och bolaget måste minska sin personalstyrka med trettio procent, sitter de fortfarande fast med samma enorma overheadkostnad för ekar tomma kvadratmeter.

I en stagnerande eller volatil makroekonomi är kostnadselasticitet – förmågan att omedelbart kunna skala upp eller ner sina utgifter i takt med intäkterna – skillnaden mellan överlevnad och konkurs. Att binda upp framtida kassaflöden i ett decennium för att förvara skrivbord är helt enkelt inte rationell riskhantering längre.

Affärsmässig prepping och ”Space-as-a-Service”

Detta är den fundamentala drivkraften bakom skiftet från traditionella kontor till flexibla kontorshotell och coworking-hubbar (”Space-as-a-Service”). För ett framåtblickande företag är detta ett led i sin strategiska krisberedskap.

Genom att sitta på ett modernt kontorshotell köper bolaget sig friheten att vara agil. Växer företaget snabbt kan man addera fler rum över en natt. Slår en recession till och personalstyrkan måste bantas, kan företaget minska sin kontorsyta med en månads varsel. Kostnaden rör sig därmed i perfekt symbios med företagets aktuella behov och ekonomiska bärkraft, istället för att vara en stel kvarnsten runt halsen.

Delningsekonomi för minimerad overhead

Den andra aspekten av denna riskminimering handlar om resursutnyttjande. En stor del av den dyra kvadratmeterytan i traditionella kontor består av receptioner, lounger, kök och stora styrelserum – ytor som står ekande tomma uppåt 80 procent av arbetsveckan, men som företaget likväl betalar fullt pris för varje månad.

På ett kontorshotell delas denna infrastruktur. Företaget betalar enbart för sin kärnyta. När ledningsgruppen väl behöver stänga in sig för kvartalsplanering, eller när det är dags att samla kunder och partners, betalar man inte för ett ständigt tomt representationsrum. Istället nyttjar man delad infrastruktur och bokar en konferens i Malmö exakt de dagar behoven uppstår. Kostnaden blir en tillfällig, rörlig utgift i stället för en permanent, fast overhead.

Flexibilitet är den nya tryggheten

Illusionen av att ett eget, stort och fast kontor är ett tecken på stabilitet är borta. I dagens makroekonomiska klimat är stabilitet synonymt med flexibilitet.

Företag som strategiskt undviker långa inlåsningseffekter skyddar sina marginaler, säkrar sitt kassaflöde och behåller manöverutrymmet oavsett vad som händer med räntan, inflationen eller konjunkturen. Att flytta verksamheten till en flexibel hubb är inte bara en kontorsfråga – det är modern, ekonomisk krishantering.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nordtech gör en IPO på Stockholmsbörsen

Published

on

Nordtech har pratat om en IPO redan för några år sedan och på senare tid har mjukvarubolag tagit stryk på grund av rädslan för AI. Men Nordtech låter sig inte avskräckas utan tror på det man gör. Tre miljarder kronor kommer företaget att vara värt, dvs det är vad post money-värderingen kommer att vara efter IPO-erbjudandet.

Erbjudande backas upp av flera välkända namn så vi kan räkna med att den här börsnoteringen kommer att gå i mål på ett helt galant sätt.

I skrivande stund har ännu ingen analytiker kommit ut med en rekommendation så det ska bli intressant att se vad de säger, även om det känns som att det kommer att vara tecknarekommendationer.

Här är ankarinvesterarna:

  • Tredje AP-fonden
  • SEB Asset Management
  • Swedbank Robur
  • Protean (fondbolaget)
  • Kramerica Industries (Caspar Callerström)
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys