Connect with us

Marknadsnyheter

Smolteks banbrytande iridiumlösning för grön vätgas verifieras av ledande expert

Published

on

Smoltek Nanotech Holding AB (publ) (”Smoltek” eller ”Bolaget”) meddelar att dotterbolaget Smoltek Hydrogen publicerat en filmad intervju med Dr Felix Büchi, en framstående expert inom PEM-elektrolysörer. Intervjun handlar om Dr Büchis utvärdering av Smoltek Hydrogens iridiumlösning. I intervjun bekräftar Dr Büchi att bolagets teknik för porösa transportelektroder (PTE) i PEM-elektrolysörer är banbrytande, då den kräver markant mindre mängd iridium för att uppnå samma prestanda som konventionella elektrolysörer vid produktion av vätgas.

Dr Felix Büchi, en ledande expert inom PEM-elektrolysörteknik, betonar att Smolteks lösning för porösa transportelektroder (PTE) utgör ett genombrott inom elektroddesign för elektrolysörer. I en intervju med Smoltek Hydrogens vd, Ellinor Ehrnberg, delar han med sig av insikter om teknikens banbrytande fördelar och dess marknadspotential.

– Det unika med Smolteks teknik är att den möjliggör samma prestanda som konkurrerande teknik fast med mycket mindre mängd iridium på elektroden. Smolteks PTE använder endast 0,1–0,2 mg iridium per kvadratcentimeter utan att kompromissa med prestandan, säger Dr Felix Büchi.

För tillverkare av elektrolysörer utgör en minskning av användningen av iridium en betydande möjlighet att sänka kostnaderna och ta itu med försörjningsbegränsningar. Felix Büchi intygar att Smoltek Hydrogens teknologi matchar industristandarder för prestanda samtidigt som den minimerar behovet av ädelmetaller, vilket gör den till en attraktiv lösning för kommersiell implementering.

Genom att minska mängden iridium med upp till 95 procent jämfört med konventionell teknik adresserar Smoltek Hydrogen den kritiska utmaningen med den starkt begränsade globala tillgången på iridium, som endast uppgår till ca 7 ton per år. En minskad åtgång av iridium är en förutsättning för att tekniken inom PEM-elektrolysörer ska kunna skalas upp i den omfattning som krävs för att producera fossilfri (grön) vätgas i den mängd som den koldioxidneutrala energiomställningen kräver. Dessutom sänks kostnaderna avsevärt, då priset på iridium redan idag långt överstiger priset på guld.

Smolteks banbrytande iridiumlösning 
Smoltek Hydrogen har utvecklat en unik metod för att växa kolnanofibrer direkt på det porösa titanunderlaget (PTL), vilket dramatiskt ökar elektrodens katalytiska yta. Därefter deponeras iridiumpartiklarna i ett tunt lager på de korrosionsskyddade kolnanofibrerna. Detta möjliggör en effektiv användning av iridiumkatalysatorer, även med minimal beläggning, vilket ger hög prestanda samtidigt som iridiumanvändningen minskar markant.

– Det som gör Smoltek Hydrogens lösning unik är att de med hjälp av sin nanostruktur skapar en stor yta på det elektriskt ledande substratet (titanunderlaget), vilket säkerställer att i princip allt iridium är i elektrisk kontakt, säger Felix Büchi.

– Genom en teknik som så radikalt minskar åtgången av iridium adresserar vi det centrala problemet som hela vätgasbranschen oroar sig för. Dr Büchis utvärdering bekräftar inte bara att vår teknik fungerar, utan att den också är en nyckel till kostnadseffektiv produktion av grön vätgas som kan revolutionera industrin, säger Ellinor Ehrnberg, vd för Smoltek Hydrogen.

Om Dr Felix Büchi 
Dr Felix Büchi är en internationellt ledande forskare inom PEM-elektrolysörer, med över 20 års erfarenhet av elektrolysörteknik vid Paul Scherrer-institutet i Schweiz och ett 50-tal vetenskapliga artiklar om PEM-teknik.

En artikel om intervjun med Dr Felix Büchi finns på Smolteks IR-blogg
Intervjun kan även ses på Smolteks webbplats: Smoltek’s PTE technology stands out.

För ytterligare upplysningar: 
Ellinor Ehrnberg, vd Smoltek Hydrogen AB
Mail:
ellinor.ehrnberg@smoltek.com   
Telefon: 031 701 03 05

Webb: https://www.smoltek.com/investors/sv  

Smoltek utvecklar nya produkter med disruptiv prestanda, baserat på nanoteknologi, som löser avancerade materialtekniska problem inom flera industrisektorer och är idag verksamt inom två affärsområden: halvledare och vätgas. Bolaget skyddar sin unika kolnanoteknik genom en omfattande patentportfölj bestående av drygt 110 sökta patent, varav 92 idag är beviljade. Smolteks aktie är noterad på Spotlight Stock Market under kortnamn SMOL. Smoltek är ett utvecklingsbolag och framåtblickande uttalanden avseende tid till marknad, produktionsvolym och prisnivåer ska tolkas som prognoser och ej utfästelser.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys